S&P Açıkladı, Türkiye'nin IMF'ye İhtiyacı Olmayacak

S&P Açıkladı, Türkiye'nin IMF'ye İhtiyacı Olmayacak

S&P tarafından 3 seçenekli anket sonuçlarına göre Türkiye ekonominin içinde bulunduğu durumun üstesinden gelecek bir yurt içi reform programı uygularsa ve bankalarını yeniden finanse ederse IMF programına gerek duyulmayacağı sonucuna ulaşıldı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin EMEA Kıdemli Direktör ve Analisti Frank Gill, Türkiye'nin ve Türk bankacılık sektörünün durumuna ilişkin bir takım değerlendirmelerde bulunarak Türkiye'nin kredi notunun hali hazırda bir indirim tehlikesi ile karşı karşıya olmadığını, Türkiye'nin bilançosunda genişlemenin devam etmesi halinde endişelerin artabileceğini vurgusunu yaparak "Şu anda Türkiye için en büyük soru işareti ülke içinde liraya olan zayıf güvenin nasıl tesis edileceğine dair belirsizlik. Şartlar değişmez ise Türk özel sektörü borç çevirmenin üstesinden gelebilecek gibi görünüyor. Lirada zayıflamanın devam etmesi Türk şirketleri ve buna bağlı olarak bankaları için çok, çok kötü haber olur" ifadelerini kullandı.

Gill ayrıca, lirada daha fazla sıkıntı yaşanmasının daha çok sayıda şirketin kredilerini geri ödemekte problem yaşamalarına neden olabileceğini ve Türkiye'nin sorunlu krediler için resmi tahminlerinin hali hazırda sistemdeki tüm problemli kredileri hesaba katmadığını da sözlerine ekleyerek "Türkiye ekonominin içinde bulunduğu durumun üstesinden gelecek bir yurt içi reform programı uygular ve bankaların yeniden finanse eder. IMF programına gerek duyulmaz" diye konuştu.