Sigortalı olan kişiler sosyal yardım alabilir mi?

Sigortalı olan kişiler sosyal yardım alabilir mi?

Devlet, muhtaçlık durumunu belirlediği dezavantajlı gruplar için sosyal yardım olanakları sağlıyor. İşte sigortalı olan kişiler sosyal yardım alabilir mi sorusunun yanıtı ve sağlanan yardımlara ilişkin ayrıntılar.

Günümüzde çok sayıda kişi sigortası bulunmadığı için olanaklardan da yararlanabilme olanağına sahip olmaktadır. Sigortasız kişilerde de olduğu gibi sigortalı olduğu halde yardıma muhtaç durumda olan çok sayıda kişi bulunuyor. Sigortalı çalışan ve ihtiyaç sahipleri olan pek çok kişi de bazı sosyal yardım olanaklarından yararlanabilmektedir.

Sigortalılar sosyal yardım alabilir mi?

Sigortalı olan kişiler de devlet yardım fonlarından yararlanabilmektedir. Devlet, aile içerisinde kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 3’te birinden daha az ise çok sayıda sosyal yardım alma hakkı tanımaktadır. Sigortalının ailesinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 2’sinden daha azsa bazı sosyal olanaklar sağlanır.

Sigortalıya sağlanan yardımlar nelerdir?

Sigortalı ihtiyaç sahipleri başvuruda bulunmaları ve gerekli şartları sağlamaları halinde;

Gıda, yakacak, eğitim, giyim, özel amaçlı yardım, çoklu doğum yardımı, kronik rahatsızlığı bulunanlar için elektrik tüketim yardımı yapmaktadır.

Sigortalı çalışanlara asgari ücretin 3’te 2’si oranında ücret düşmesi halinde çalışana yalnızca kronik hastalar için sunulan yardımlardan yararlanma hakkı tanınır. Bu bağlamda sigortalı çalışan ailesi sebebiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamaz ve İŞKUR’un düzenlemiş olduğu meslek edindirme kurslarına katılım sağlıyorsa İŞKUR’un sağladığı sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı da tanınır.

Sigortalı çalışanlar muhtaçlık testine tabii tutulacak

Sigortalı çalışanlar yeni düzenlemelere göre devlet yardımlarından yararlanabilecek. Bu bağlamda sigortalı çalışanların gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığının anlaşılabilmesi için 60 soru yöneltilecek. Test sonucunda ailenin gerçekten muhtaç durumda olup olmadığı belirlenecek ve puanlama sistemine bağlı olarak başvuru sahibinin durumu tespit edilecek. Sigortalı çalışanlar dönemsel geçici yoksul sıfatıyla değerlendirmeye alınacak. Bu bağlamda sigortalı çalışanların daimi muhtaçlık halleri incelenecek. İncelemeler sonucunda muhtaçlık hali süren sigortalı sosyal yardım olanaklarından faydalanmaya devam edebilecek.

Yapılan incelemelerde muhtaçlık durumu ortadan kalkan ve kendini rahat bir şekilde idame ettirebilecek hale gelen kişilerin sosyal yardım hakkı alınacak. Sigortalı çalışanlar için sağlanan sosyal yardım tutarlarıysa, hane içerisinde kişi başına düşen gelire bağlı olarak tespit edilecek. Sigortalı çalışanın eğer gelir durumu yükselirse kişi başına düşen gelir de artacağından, devletin sağladığı yardım oranı düşürülecek.