22 Mayıs 2021 Cumartesi 16:11
Sicil affı neleri kapsayacak? Banka kara listesinden çıkılacak mı? 2021 Sicil affı kapsamı ve son gelişmeleri
Takip Et:

Borç yapılandırması, vergi artırımı, sicil affı yeni yasa teklifinde sunuldu!

TBMM Başkanlığı’na iş dünyası ve vergi mükelleflerinin beklediği borçların yapılandırılıması, matrah ve vergi artırımının düzenlenmesini kapsayan yasa teklifi sunuldu. Ak Parti’nin sunduğu yasa teklifi 15 maddeden oluşuyor ve binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Teklifte, borç yapılandırmasının dışında matrah ve vergi artırımı, kasaortaklar cari hesap düzeltmeleri, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme beyanı, işletme aktifine kayıtlı taşınmazların kayıtlı değerlerinin yükseltilmesi gibi bir çok alanda düzenleme bulunuyor. 30 Nisan 2021 tarihinden önce kesinleşen borçlar yapılandırma kapsamında bulunuyor. Başvurular ise 31 Ağustos 2021 tarihine kadar sürecek. Alacakların işlenmiş olan gecikme faizlerinin silinmesi kararı alındı. Bunun yerine YI-UFE katsayısı ile faiz hesaplanacak ve borçluya 6,9,12,18 taksit biçiminde ve ikişer ayda bir ödemeli seçenek sunulacak.  Eylül ayının sonuna kadar ilk taksit ödemelerinin yapılması planlandı. İlk 2 taksitin ödenmesinden sonra 2 taksit ödememe yani taksit atlama hakkı bulunuyor. Ancak, belirli süre zarfında ödenmeyen 2 taksitin son taksiti izleyen ayda gecikme zammıyla beraber ödenmesi kararlaştırıldı. Eğer ödeme olmaz ise yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak ve ödenen borçlar yapılandırma öncesi borç tutarına mahsup edilecek. Yapılandırmadan faydalanabilecek kişiler arasında daha önce yapılandırmadan yararlanan ancak taksitlerini ödemeyenlerde borçlarının % 10’unu ödemiş olmaları şartı ile, yer alıyor.  Teklifle işletmede mevcut olduğu halde işletmenin muhasebe kayıtlarında olmayan emtia, makine ve teçhizat, demirbaşların işletme kayıtlarına alınacak. Bunların stok affı kapsamında kayıtlara alınması için KDV ödenmesi zorunlu olacak. Kayıtlara geçecek olan makine, teçhizat ve demirbaşlar ile emtia genel orana yani % 18 tabi ise bunların rayiç bedeli üstünden % 10 oranı, indirimli orana yüzde 1, 8’e tabi ise, bunların rayiç bedeli üstünden tabi oldukları oranın yarısı alınmak üzere KDV hesaplaması yapılacak.

ÜFE tutarından %90 indirimden faydalanmak isteyen kişiler ise peşin ödemeyi tercih etmelidirler. İlk 2 taksit ödeme süresi zarfında borcunun hepsini ödeyen kişilere ÜFE’de % 50 indirim sağlanacak. Teklifte dava açma süresi geçmemiş ya da dava safhasında bulunan kesinleşmemiş amme alacaklar da yapılandırmaya gidecek. Matrah ve vergi artırımına ilişki hükümler saklı kalacak şekilde düzenlemenin yayım tarihinden önce başlayan ancak tamamlanmamış olan vergi araştırmaları takdir, tarh ve tahakkuk işlemlerine devam edilecek. Bu işlemlerden sonra yapılacak olan ve kanunun yayım tarihinden sonra tebliğ edilen ihbanameler üstüne mükellefler bu madde hükmünden yararlanmak için 30 gün içerisinde vergi dairelerine başvuruda bulunabilecekler. 

Tarh edilen verginin yüzde 50’si hesaplanan gecikme faizi yerine yasanın yayımı tarihine kadar hesaplanacak olan YI-ÜFE tutarı ve yasanın yayımı tarihinden sonra ihbanamenin tebliği üstüne dava açma zamanının bitim tarihine kadar hesaplanacak gecikme faizi tutarının öngörülen süre ve biçimde ödenmesi şartıyla, kalan yüzde 50 vergi aslı ve bu vergilere uygulanan gecikme faizi ve vergi esasına bağlı cezaların hepsinin tahsilinden vazgeçilecek.  

Matrah ve vergi artırımından yararlanamayacak olanlar kimler?

- Defter, kayıt belgeleri yok edenler

- Defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar ya da hiç yaprak koymayanlar

- Belgelerin gerçeklerini ya da suretlerini tamamen ya da kısmen sahte olarak düzenleyenler ya da bu yüzden araştırması devam edenler

-Terör suçundan hüküm giyenler 

- Terör örgütlerine ya da Fetö gibi yapılarak dahil olanlar

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve kredi borçlarına zamanında ödeme yapmayanlar, yükümlülüklerini yerine getirdiği halde geçmiş olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak. Ayrıca odalara olan aidat borçları da yapılandırma kapsamında olacak. SGK iş kazaları, meslek hastalıkları gibi sebeplerle işverene rücu edilen alacakları ve emekli aylıklarından yersiz ödenenlerden kaynaklı alacakları, Tarım Bağ-Kur’lularının prim borçlarına karşılık sattıkları ürün bedellerinden kesinti yapılması ile SGK’ya ödenmesi gereken prim alacakları da yapılandırmaya dahil edilecek. Bunun yanı sıra belediyelere olan borçlar da yapılandırılacak.

Matrah ve vergi artırımı düzenlemeleri de kanun teklifinde yer aldı. 2016-2020 seneleri aralığındaki seneler dahilinde senelik gelir ve kurumlar vergisi ve KDV gelir/kurum stopaj beyanları için matrah ve vergi artırımı yapılacak. Bu senelerin hesap dönemlerine ilişkin olarak verdikleri kurumlar vergisi beyannamelerinde vergiye tabi kurum kazancı beyan eden kurumlar vergisi mükelleflerinin, bu senelere ilişkin vergi matrahlarını; 2016 %30, 2017 %30, 2018 %25,2019 % 20 ve 2020 % 20 oranlarından az olmayacak şekilde artırılmaları şartı da sunuldu. KDV için 2016 %3, 2017 %3, 2018 %2,5, 2019 %2, 2020 %2 vergi artırımı olması da gerekiyor. Stopaj gelir/kurumlar vergisi beyanlarında 2016 %5, 2017 %5, 2018 %2, 2019 %3,2020 %3 vergi artırımı olması bekleniyor. Matrah ve vergi artırımı yapmak isteyen kişiler 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuruda bulunabilecekler. İlk taksitin Eylül ayının sonuna kadar olması kararlaştırıldı. İkişer aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte ödenebilecek. 


Son Güncelleme: 22.05.2021 16:11
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
Yasa TeklifiSicil Affı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.