SGK'dan erken emekli olabilmek için yapılması gerekenler nelerdir? SGK'dan 10 yıl erken emeklilik

SGK'dan erken emekli olabilmek için yapılması gerekenler nelerdir? SGK'dan 10 yıl erken emeklilik

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak çalışan kişilerin bazı şartlarda erken emekli olma şansı vardır. SGK’dan 10 senede nasıl erken emekli olunur, SGK’dan 10 senede erken emekli olabilmesi için belirlenen prim gün sayısının tamamlanması gerekir.

Sigortalı olarak çalışan bazı kişilere erken emekli olma hakkı tanınmaktadır. Bu kapsamda belirlenen şartları sağlayan kişilerin 10 yıl kadar erken emekli olma şansı vardır. Yıllarca çalışan kişiler erken emeklilik tarihlerini erkene çekmek istemektedir.

SGK’dan 10 Yıl Erken Emeklilik

SGK emekli olmak isteyen kişileri için bazı şartları belirlemiştir. Bu şartları sağlayamayan kişilerin erken emekli olması şansı yoktur. SGK’dan 10 yıl erken emeklilik için kadın ve erkek çalışanların farklı özelliklerine bakılmaktadır. Her işçi kendi için belirlenen şartları sağlarsa SGK tarafından 10 sene erken emekli olabilmektedir.

SGK’dan 10 Sene Erken Emekli Olma Şartları

SGK’dan 10 sene erken emekli olmak isteyen kişilerin sağlaması gereken ilk şart 3600 prim gün sayısının olmasıdır. Ayrıca bu kişilerin sigorta prim başlangıcının 08.09.1999 tarihinde veya bu tarihten önce yapılmış olması gerekmektedir. Kadınlarda erken emeklilik yaşı 54, erkekler için ise 55 olarak belirlenmiştir.

Bu şartları uymayan kişiler erken emekli olamaz.

SGK’dan Erken Emekli Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

SGK’dan 10 sene erken emekli olmak için ilk olarak 3600 prim günün doldurulması, erkek sigortalıların bu süreye askerlik borçlanması yapması, kadınlar ise 3 çocuk sahibi olarak doğum borçlanması yapmış olması gerekmektedir. Doğum ve askerlik borçlanması sayesinde erkekler 540 gün, kadınlar ise 2160 gün kazanmış olurlar.

SGK’ya bağlı olan kişiler için şart olan bu durum Bağ-Kur’a bağlı kişiler için de geçerlidir. Bağ-Kur’lu kişilerin sigorta başlangıcının 08.09.199 tarihi veya bu tarihten sonra olması gerekmektedir.