SGK prim iadesi nedir, nasıl alınır? SGK prim iadesi başvuru şartları

SGK prim iadesi nedir, nasıl alınır? SGK prim iadesi başvuru şartları

SGK'nın açıkladığı prim iadesi emekli adaylarını heyecanlandırdı. Prim iadesi almak isteyen vatandaşlar, iade için gerekli şartları araştırmaya başladı.

Emekli olma adaylarını mutlu edecek haber SGK tarafından yapıldı. Şu an emekli olmamış vatandaşlar birikmiş sigorta primlerini toplu olarak alabilecekler. İşlerini farklı nedenlerden ötürü bırakmak zorunda kalanlar ve emeklilik yaşını aşmış olmalarına rağmen emekli olamayan kişiler için yapılan açıklamada, toplu prim ödemesi için SGK merkezlerine başvuru yapmalarının ardından bu ödemeden yararlanabilecekleri açıklandı.

Birçok insan işçi ya da memur olarak iş hayatlarına devam ederken en büyük istekleri ödedikleri primlerin sonunda emekli olmaktır. Emekli olmak için çalışılan süre zarfında kişi adına devlete sigorta primi ödenmektedir. Bu primin ödenmesi halinde kişiler emekli olma hakkı kazanmaktadır. Sadece prim ödemesi yapılması veya emeklilik yaşına gelmiş olmak bazı durumlarda emekli olmak için yeterli değildir. Bu durumda olan vatandaşlar için yapılan açıklamada bu kişilerin toplu prim ödemesi alabilecekleri duyuruldu.

Toplu Prim Ödemesinden kimler yararlanacak?

Yapılan açıklamaya göre birden fazla işte kişi adına yapılan sigorta prim ödemlerinin tavan prim fiyatını geçmesi halinde geçen tutar kişinin başvurusu sonucu toplu olarak alınabilecektir. Başvuruya göre prim ödemesi yapacak olan SGK, 5510 sayılı kanunun 82. maddesine göre bu prim ödemelerini gerçekleştirmektedir. Bu ödemeler için gerekli olan şart başvuru yapılmasıdır. Başvuru yapılmamış toplu prim ödemeleri kişilere yapılmaz.

Prim iadesinden yararlanacak bir diğer kişiler ise emekli olma yaşına gelmiş olmasına karşın emeklilik için gerekli olan prim gün sayısına ulaşamamış kişilerdir. Bu kişilerde başvurmaları halinde yatırdıkları primi toplu olarak alma hakkına sahiptirler. Bir diğer bu ödemeden yararlanabilecek kişiler ise, 5510 sayılı kanunun 31. Maddesi uyarınca işini bırakmış, devretmiş kişilerdir. Bu kişilerde aynı şekilde başvuru yaparak toplu prim ödemesi alabileceklerdir.

Yaşlılık ve ölüm sigorta primi toptan ödeme

Sigortalı şekilde bir fiil olarak çalışmış kimselerin ölümünde de toplu prim ödemeleri gerçekleştirilmektedir. Bu tip durumlarda ölen kişinin birinci dereceden yakınları olan eş, çocuk, anne, baba gibi kimseler başvuru yapmalıdır. Bu durumda yapılacak olan ödemeler toplu bir şekilde hisseler halinde ölen kişinin yakınlarına verilmektedir. Prim ve yaş şartı gibi şartları yerine getirmeden ölen kişilerin yakınlarına ise dul ve yetim maaşları gibi maaşlar verilmemektedir.

Toplu prim iade başvuruları nereye yapılacak?

Emeklilik şartlarını yerine getiremeyen kişiler yatırdıkları primleri toplu bir şekilde alma hakkına sahipler. SGK tarafından yapılan açıklama ile bu hakka sahip olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine başvuru yapmaları halinde bu toplu primi alabilmektedir. Dilekçe ile yapılan başvuru sonucu vatandaşlar bu primlere toplu bir şekilde ulaşabilmektedir.

Hangi durumlarda iadeler gerçekleşir

SGK ve Bağ-Kur adı altında yatırılan prim ödemelerine karşın emekli olamayan kimseler yatırdıkları primleri toplu bir şekilde geri alabilmektedir. Toplu olarak primlerini alma hakkına sahip olan kişiler, Genel Sağlık Sigortası adı altında yatırdıkları primleri ise alamamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.