SGK istirahat raporu nedir? İstirahat rapor parası alma şartları ve rapor parası sorgulama

SGK istirahat raporu nedir? İstirahat rapor parası alma şartları ve rapor parası sorgulama

İstirahat raporu, kişilere hastalık sebebiyle verilmektedir. Bu rapor belli bir ücret karşılığında alınır. SGK istirahat raporu nedir? İstirahat rapor parası alma şartları ve rapor parası sorgulaması belli oldu.

SGK istirahat raporu, hasta kişilere verilen bir rapordur. Bu rapor ayakta ya da yatan hasta olarak ikiye ayrılan hastalara verilir. Rapor belli bir ücret karşılığında alınmaktadır. Ücreti ise tedavi şekline göre değişiklik göstermektedir. Bu raporu alan kişi hızlı bir şekilde raporu işverene ulaştırması gerekmektedir. İşveren de SGK sistemine bu raporun girişini yapmalıdır. Eğer sistemde bir sorun varsa işveren en kısa sürede elden teslim yapmalıdır.

İstirahat Raporu Nedir?

Bu rapor, hasta kişilere verilmektedir. SGK sistemine kayıtlı olan herkes bu raporu alabilir. Bu belge, hastalanan kişinin iş yapamayacağı günleri ve hastanedeki tedavi sürecini kapsamaktadır. Bu rapor kişinin çalışamayacağının bir delilidir. Raporun kaç günlük olduğu, veriliş nedeni, doktorun adı, imzası ve kaşesi de raporun üstünde yer alır. Çalışan kişinin 3 iş günü içerisinde bu raporu işverenine ulaştırması gerekmektedir.

İstirahat Raporu Hakkında Detaylı Bilgiler

İstirahat raporu ile verilen paranın yatması için bazı yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekiyor. İstirahat raporu parası almak isteyenlerin belli bir prim gününü doldurmaları gerekiyor. Bu kişiler prim günlerini doldurdukları taktirde rapor parasını alabilmek için başvuruda bulunabilirler.

İstirahat Raporu Parası Neden Verilmektedir?

İstirahat raporu parasının verilme nedenleri arasında bir süre çalışamayacak olan işçinin mağdur edilmemesi vardır. Ayakta ya da yatakta tedavi görecek olan işçinin bu süre zarfında maaş alamayacağı bilinmektedir. Bundan dolayı istirahat yaptığı gün boyunca işçiye SGK maddi destek sağlamaktadır. İstirahat raporu parası her yıl artış göstermektedir.

İstirahat Rapor Parası Alma Şartları

Bu raporun parasını alabilmek için bazı yasal yükümlülükleri yerine getirmek gerekiyor. Bu şartları yerine getiren kişiler istirahat raporu parasını SGK’dan almaktadır. İstirahatte geçirdiğiniz her gün SGK size mağdur olmamanız için ödeme yapmaktadır. SGK tarafından İstirahat raporu parası alabilmek için şu şartları yerine getirmek gerekmektedir:

  • İstirahat raporu alan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan ödeme yapılmasını bekleyen bir kişinin rapor öncesindeki 1 yılın prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. Son 1 yıl içindeki ödeme yapılması gereken prim gün sayısı ise 90’dır. 90 günlük prim ödemesi bulunan kişiler istirahat raporu parasından faydalanabilmektedir.
  • Alınan rapor eğer 1 ya da 2 gün ise bu kısa süreli raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan iş göremezlik alınamamaktadır.
  • Doktor tarafından verilen istirahat raporunda hastalık sebebinin açık bir şekilde yer alması gerekmektedir. Ayrıca raporun imzalı ve kaşeli olması, doktorun adının görünmesi de istenen şartlar arasında yer almaktadır.
  • Bir hastalık sebebi ile verilen bu raporlar da eğer size koyulan hastalık teşhisi yok ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik yapılmamaktadır.
  • Alınan istirahat raporunun 3 iş günü içinde işverene verilmesi gerekmektedir. Eğer işveren yok ise Sosyal Güvenlik Kurumuna raporun ibrazının yapılması şarttır.
  • Ayrıca iş göremezlik raporunun hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edildiği de oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. İş göremezlik raporu alan bir kişinin bu raporu hastanenin bağlı olduğu değil sizin bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

İstirahat Raporu Nasıl Alınır?

İstirahat raporu hastanede olacağınız muayene sonucunda sizlere verilmektedir. Raporu alabilmek hastanın hastalık durumuna ve doktora bağlıdır. Hastalık ağırsa doktorunuz size istirahat raporu verir. Eğer uygun görmezse size bu raporu vermez. Bu rapor geçiçi iş göremezlik raporu olarak da bilinmektedir.

İstirahat Rapor Parası

Belli yasal yükümlülükleri yerine getirdiğiniz taktirde istirahat raporu parası almaya hak kazanırsınız. Gerekli şartları yerine getiren kişiler SGK tarafından işe gitmediği her gün belli bir miktar ücret almaktadır. Bu para işçinin mağdur edilmemesi için verilmektedir. Ancak bu yasal yükümlülükleri yerine getirmeyen kişiler bu yardımdan faydalanamazlar. Doktorunuz size bu raporu verir. Sizin de bu raporu SGK’ya ulaştırmanız gerekiyor. Rapor SGK tarafından incelenir ve gerekli görülmesi halinde hastaya çalışamayacağı gün sayısı kadar belli bir ücret ödenir.

İstirahat Raporu Ayakta ve Yatakta Tedavi

İstirahat raporu alabilmek için ayakta ve yatakta tedavi yöntemlerinden ikisini görmeniz gerekmektedir. Bu iki kategorinin ücretleri farklıdır. Ayakta ya da yatakta tedaviye göre alacağınız ücret değişmektedir. Ayakta tedaviye günlük gelirinizin üçte ikisi ödenmektedir. Yatakta tedavi gören kişilere ise günlük gelirinin yarısı verilmektedir. İşveren bu ücrete karışmaz. Ödemeler SGK tarafından hasta olan işçiye yapılır.

İstirahat Raporu Parası Nereye Yatar?

Bu para SGK tarafından işçinin hesabına yatırılan bir paradır. İşveren kesinlikle bu paraya karışmaz. Geçici olarak çalışamayan işçinin mağdur olmaması amacıyla bu para ödenmektedir. İstirahat raporu parası PTT şubelerine yatırıldığı gibi, SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalara da yatmaktadır. Genellikle bu para Ziraat Bankası’na yatmaktadır. Ziraat hesabınız yoksa parayı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

İstirahat

Bu parayı sorgulayabilmek için en yakın PTT şubesine gidebilirsiniz. Eğer Ziraat Bankası hesabınız varsa hesabınızı kontrol ederek paranın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri, intenet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı PTT üzerinden de yapabilirsiniz. Bağlı olduğunuz il veya ilçe PTT şubesini arayarak ya da bu şubeye giderek paranın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

E- Devlet Üzerinden İstirahat Raporu Parası Sorgulama

İstirahat raporu parasını E-devlet üzerinden de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden bu parayı sorgulayabilmek için şu aşamaları takip etmeniz gerekmektedir:

  • E-Devlet sayfasına giriş için gerekli bilgiler girilerek giriş yapılır.
  • C. Kimlik Numarası ve E-Devlet Şifresi yazılarak sisteme giriş yapılır.
  • E-hizmetler menüsüne tıklanır.
  • 4A/4B İş göremezlik Ödemesi Görme sayfasından detaylı bilgi alınabilmektedir.

İstirahat Raporu Parasını E-Devlet Üzerinden Sorgulama

İstirahat Raporu parası e-devlet sistemi üzerinden de kolaylıkla öğrenilebilmektedir. E-devlet sistemine giriniz. E-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı yazarak sisteme giriş sağlayınız. E-devlete girebilmek için farklı giriş yolları da mevcuttur. Site içerisinde arama yapabilmek için sağ üst köşede yer alan arama motoruna aradığınız kelimeyi yazabilirsiniz. Buradan SGK geçici iş görmezlik raporu parasının yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.