15 Mayıs 2019 Çarşamba 16:57
SGK Cenaze Yardımı Ne Kadardır? 2019 Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?
Takip Et:

2019 SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır? 

SGK’dan cenaze yardımı almak isteyen kişiler özel sektörde olan ve devlet memuru olanlar arasında fark olarak ödenmektedir. 1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat eden devlet memuru için 2.200 TL olarak belirlenen ölüm parası memurların bakmakla sorumlu oldukları yakınlarının vefat etmesi durumunda ise 1.100 TL olarak ödenmektedir. Cenaze yardım parası SSK ve BAĞ-KUR kapsamında olan kişilerde ise 715 TL olarak belirlenmiştir. Cenaze yardımlarından yararlanmak için belirli şartlar bulunur. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler cenaze yardım parasından yararlanabilmektedir. Cenaze yardım parasından yararlanmak için kişilerin emekli ya da çalışıyor olması engel teşkil etmemektedir. Her iki durumda cenaze yardım parasından yararlanılabilir.  

Ölüm Parası Ne Kadar? 

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında bulunanlara cenaze ödeneği 715 TL olarak verilecektir. Devlet memurlarına ödenecek tutarlar ise memurun kendisinin vefat etmesi durumunda 2.200 TL şeklindedir. 2019 yılı için geçerli olan cenaze yardım ödenekleri her yıl geçmiş yılın enflasyon oranları dikkate alınarak belirlenmektedir. Cenaze yardım parasından yararlanılabilmesi için vefat eden kişinin belirlenmiş olan şartları sağlaması gerekir. Belirlenen şartları sağlayan vefat eden kişi yakınları cenaze yarım ödeneği almaya hak kazanırlar. Cenaze yardım ödenekleri bir kereye mahsus olarak verilmektedir. Cenaze yardım parasından yararlanılabilecek durumlar şunlardır; 

 • Emekli olan bir kişi vefat ederse cenaze parası ödeneği verilir. 

 • Sigortalı olarak çalışan ve çalışma durumu devam eden bir kişi vefat ederse cenaze parası verilir. 

 • Yaşlılık aylığı olan bir kişi vefat ederse cenaze yardım parası verilir. 

 • Sigortalılık süresi 1 yılı geçmeyecek şekilde bitmiş olan yanı işten ayrılmasının ardından 1 yıl geçmemişken vefat eten kişilere cenaze yardım parası verilir. 

Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır? 

Cenaze yardımı başvuru şartlarını yerine getiren hak sahiplerine ölüm parası ya da cenaze yardımı olarak ödenek verilmektedir. Cenaze yardımı alınması için aranan şartlar şunlardır; 

 • Vefat eden kişinin yakınlarının ölüm parasından yararlanabilmesi için vefat eden kişinin emekli olması ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan geliri olması gerekmektedir. 

 • Vefat eden kişinin kendi sigortasından gelir sahibi olması yakınlarının cenaze ödeneği almasını sağlamaktadır. 

 • Hak sahibi olan yetim ya da dul birisinin vefat etmesi durumunda yakınlarına herhangi bir ödenek verilmemektedir. 

 • Ölüm parası almak için yapılacak başvuruların vefat eden kişinin vefat ettiği tarihte 360 prim günü ödemesinin olması gerekir. Vefat eden kişinin emekli olması gibi bir şart bulunmamaktadır. 

 • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucunda vefat eden kişiler cenaze ödeneğinden yararlanırlar. 

Cenaze Ödeneği İçin Gerekli Evraklar 

Cenaze yardımını alabilmek için gerekli belgelerin tamamlanması ve ardından başvuru yapılması gerekir. Cenaze yardım ödeneklerine başvuruda bulunmak için tamamlanması gereken evraklar şunlardır; 

 • Muhtar tarafından onaylanmış olması gereken ölüm parası başvuru formu 

 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi ya da ölüm raporu 

 • Ölüm parası için başvuruda bulunan kişinin kimlik fotokopisi 

Cenazelerini kaldırdıktan sonra belgeleri tamamlayan hak sahipleri ölüm yardımı ödeneğinden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Yapılacak başvurular vefat tarihinden sonraki 5 yıllık süre içerisinde yapılabilir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayan kişilerin daha sonraki tarihlerde yapacakları başvurularda zaman aşımına uğramış olmakta ve herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Başvuru sonrasında yapılan kontrollerin olumlu görülmesi ve sorun olmaması durumunda cenaze yardım ödeneğine onay verilmekte ve ödenek hak sahibi adına bankaya yatırılmaktadır. 

SGK Cenaze Ödeneği Formu Nasıl Doldurulur? 

Cenaze yardımı başvuru formu ya da cenaze ödeneği talep dilekçesi ile yapılan başvurularda cenaze ödeneğini almak için talepte bulunulduğu kuruma arz edilmektedir. Cenaze ödeneği formu başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra muhtara onaylatılması gerekir. Muhtara onaylatılan form ile yapılan başvurular çabuk neticelenmekte bu husussun atlanması alınacak yardımların gecikmesine sebebiyet vermektedir. 

SGK Cenaze Ödeneği Başvurusu 

Cenaze yardımı almak için yapılacak başvuruların Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılması gerekir. 2019 başvurularında hak sahiplerinin cenaze ödeneği başvurularını ölüm belgeleri ve dilekçe ile yapmaları gerekir. Başvuruda bulunacak kişiler; 

 • Hak sahipleri ve 

 • Hak sahipleri adına vefat etmiş olan kişinin diğer yakınları olabilir. 

Yapılan başvuru sonrasında şartlara uyum sağlanması ile cenaze yardım parasından yararlanılmasını mümkündür. Başvuru sırasında cenaze yardım parasının kimin adına yatırılacağı süreç sonunda belirlenmektedir. Cenaze yardım paralarından yararlanılması için vefat eden kişinin cenazesi kaldırıldıktan sonra başvuruda bulunulması gerekmektedir. 

 • Emekli Sandığı kapsamında olan kişiler 

 • BAĞKUR kapsamında olan kişiler 

 • Sosyal Sigorta Kurumu kapsamında olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmışlardır. Bu çatı altında bütün çalışan ve emekli her vatandaşların vefat etmesi sonucunda cenaze yardımı başvurusunda bulunulma hakkı vardır. 

Cenaze yardım parası almak için başvuruda bulunan kişilerin bizzat hak sahibi olmaları gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Öneğin vefat eden bir kişinin anne ya da babası kişinin eşi adına başvuruda bulunabilir. Bu durumda yapılan ödenek başvuran kişiye değil hak sahibine yapılır. 

Cenaze Ödeneği Sorgulama 

Cenaze yardımı sorgulamak için online olarak e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. Devlet sistemine giriş yapmak için şifre sahibi olmak gerekir. PTT şubelerinden temin edilen şifre ve Kimlik numarası ile sisteme giriş yapan kişiler sistemin yönlendirdiği şekilde ilerleyerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Cenaze ödeneklerinin sorgulanması için ölüm sonrası sosyal yardım başlığı ile ilerlemek ve sorgulama yapmak gerekir. 

Kimler Cenaze Yardımı Alabilir? 

Cenaze ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulunarak yardım alabilecek kişiler şunlardır; 

 • Ölüm yardımı parasından yararlanma hakkı öncelikli olarak vefat eden kişinin eşine verilmektedir. Evli olan bir kişi vefat ettiği aman ölüm parasın eşine verilir. 

 • Evli olmayan ya da eşleri daha önce vefat etmiş kişilerin ölüm parası ödenekleri alma hakkı çocuklarında olmaktadır. 

 • Çocuk sahibi olmayan bir kişinin vefat etmesi durumunda ödenekten yararlanma hakkı anne ve babalara verilmektedir. 

 • Anne ve babası olmayan kişilere ise hak sahibi vefat eden kişinin kardeşleri olmaktadır. 

Belirtilen kişiler cenaze yardım parası almakta hak sahibi olmakta ve cenazeyi defnettikten sonra yardım başvurusunda bulunabilmektedirler. 

Ölüm Yardımı Hesaplama 

Cenaze yardımı hesaplamaları her yıl enflasyon artış oranları doğrultusunda hesaplanmaktadır. İçinde bulunulan yılın enflasyon oranlarına göre belirlenen yardım tutarları aynı yıl için geçerli olan ölüm yardım parası tutarlarını belirlemektedir. Yıllara göre artış gösteren cenaze yardım parası tablosuna göre hak sahiplerine ödenen yardım miktarları şu şekildedir; 

 • 2015 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 449 TL 

 • 2016 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 489 TL 

 • 2017 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 531 TL 

 • 2018 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 594 TL 

 • 2109 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 715 TL olmaktadır. 

Yardım tutarlarını almak için yapılacak başvurular cenazelerin kaldırılmasının ardından SGK ya yapılmalı ve gerekli evraklar tam ve eksiksiz olarak teslim edilmelidir. Son Güncelleme: 15.05.2019 16:57
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler