SGK Bağ-Kur Emeklileri Temmuz Ayı Zammı Belli oldu! Temmuz 2020 Enflasyon Oranına Göre Emekli Maaşları

SGK Bağ-Kur Emeklileri Temmuz Ayı Zammı Belli oldu! Temmuz 2020 Enflasyon Oranına Göre Emekli Maaşları

Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılıcak olan maaş zammı gündemde. Temmuz ayı enflasyon oranı belli olduktan sonra 3 Temmuz Cuma günü emekliye yapılıcak olan zam oranları belli olucak.

Ülkemizde milyonlarca memur ve emekli memuru vatandaşımız bulunmakta. Her sene olduğu gibi bu senede emekli vatandaşlarımız gelicek zammı dört gözle bekliyorlar. İlk büyük zamlarını 2020 Ocakta alan memur ve emekli memurları gözlerini önümüzdeki Temmuz ayına dikmiş durumda. Yapılan açıklamaya göre bir sonraki zam tarihi olarak oklar Temmuz ayını gösteriyor.

Memur ve emeklilere ne kadar zam uygulanacak?

Sayıları 13 milyonu aşan SSK ve Bağ-Kur emeklisi vatandaş Temmuz ayında gelicek olan memur ve memur emeklisi zammını bekliyor. Temmuz ayında açıklanacak zam için Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması bekleniyor. Bu rakamın 3 temmuz tarihinde açıklanması bekleniyor.

Memurlar toplu sözleşme zam oranı üzerinden ek zam alırken aynı zamanda enflasyonda değişim olması durumunda bu fark zam olarak maaşlarına eklenicek. Merkez bankasının yapmış olduğu beklenti anketinin sonuçlarına göre TÜFE oranının son altı ayda 4,41 olması bekleniyor. Bu sonuç doğrultusunda emeklilere yapılıcak %4,41lik zam 276 liraya tekabül ediyor. Ancak SSK ve Bağ-Kur emeklilerine beklenen değerin üstünde olan %5,75’lik bir zaman yapıldı. Haziran ayında çıkan yüksek enflasyonlar sebebi ile emeklilerin aldığı zam oranı %5,75 oldu. Memur ve memur emeklileri %4 zam ve artan oranda fark ödemesi alıcaklar.

Temmuz ayı zammı enflasyon oranına göre belirleniyor

Enflasyon oranının son beş ayda %4,57 olduğu açıklanmıştı. Temmuz ayında gelicek zammın SSK ve Bağ-Kur emeklileririn ilgi odağında olması dikkat çekiyor.

Son beş aya bakıldığı zaman enflasyon oranının Temmuz ayında da aynı seviyede olması bekleniyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılıcak olan zamda Temmuz ayında açıklanacak enflasyon oranı etkili olucak. Temmuz ayında enflasyon oranının artması durumunda emeklilerin alacağı zam yüzdeside yükselicek. Enflasyon oranı açıklandıktan sonra SSK ve Bağ-Kur emeklilerine uygulanacak zam yüzdesi 3 Temmuz tarihinde belli olucak.

Temmuz ayında emeklilere yapılacak olan bayram ikramiyesi ödemeleride şu anda merak edilen konulardan biri. Bu ek ödemelerden dolayı verilecek olan ikramiye ödemelerine de zam yapılması bekleniyor. Bu konuyla alakalı devlet tarafından bir açıklama yapılmadı.