Sert yükselen döviz kurlarına altın da dahil oldu!

Sert yükselen döviz kurlarına altın da dahil oldu!

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışlara altının da dahil olması yatırımcıların piyasaları yakından takip etmesine neden oldu. Haftanın başından beri yükselişine devam eden dolar 13 lirayı geçerken euro ise 15 liranın üzerinde seyrediyor. Gram altın ise bugün 771 liradan işlem görüyor.

Dün gece saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifa ederek görevden ayrılması ve ondan boşalan koltuğa da yardımcısı Nureddin Nebati'nin atandığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Atama kararını resmi Gazete'de yayımlanması sonrası ise gözler döviz kurlarına ve altın fiyatlarına çevrildi.

Merkez Bankası tarafında yapılan doğrudan müdahale ile bir ara 12,40'lara gerileyen dolar kuru yaşanan son gelişmeler ile birlikte tekrar yükselişe geçti. Dolar/TL bu sabah saatlerinde piyasalarda 13,42 lira civarlarında seyrederken euro/TL'nin ise 15,22 liradan işlemde olduğu görüldü.

Borsa İstanbul 100 (BIST) endeksinin ise 2 Aralık gününe yüzde 0,41'lik yükselişle başlarken gram altının altın piyasalarında 771 liradan işleme alındığı bildirildi.