Şehirlerarası otobüs biletlerine aile indirimi

Şehirlerarası otobüs biletlerine aile indirimi

Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, otobüs biletlerine aile indirimi geleceğini açıkladı. Yıldırım, İçişleri Bakanlığı talimatıyla alınan karar gereğince birlikte seyahat edecek aile fertlerinin otobüs biletlerini yüzde 25-40 arası indirimle satın alabileceğini duyurdu.

Koronavirüs nedeniyle düzenleme yapılan alanlardan bir tanesi şehirlerarası yolcu otobüsleri olmuştu. Şehirlerarası otobüs seyahatlerinde koronavirüs sebebiyle uygulanan yüzde 50 kısıtlamaya aile düzenlemesi getirilmesine karar verildi. Yeni uygulamayla aynı ilden seyahat eden bireyler otobüste yan yana oturabilecekler. Böylelikle aile fertleri için biletler yüzde 25-40 arası indirimle satışa çıkarılacak.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde şehirlerarası otobüslerde yüzde 50 doluluk kısıtlamasına yeni bir uygulama getirilmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı ile Bilim Kurulu onayıyla hazırlanan çalışma çerçevesinde aynı aileden olan fertler otobüste yan yana oturarak seyahat edebilecek. Gelen yeni düzenlemeyle 2 + 1 otobüslerde toplam yolcu sayısı 32 olabilecek. 2+2 otobüslerde ise 54 kişilik sayı 38, 46 kişi kapasiteli otobüsler için 34 kişiye kadar yolcu taşınabilecek.

Şehirlerarası yolculuklarda aile bütçelerine katkı sağlanacak

Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım aile düzenlemesine ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda, İçişleri Bakanlığı’nın otobüslerde oturma çizelgesini talep ettiğini ve gelen talep üzerine çizelgenin hazırlandığını işaret etti. Yıldırım, aynı aileden olarak otogara kadar yan yana oturacak yolculuk yapan bireylerin otobüslerde de yan yana oturması gerekiyordu. Koronavirüs sebebiyle uygulanan yüzde 50 kısıtlamasını müteakip bilet fiyatlarında artış yaşandı ve aynı aileden seyahatte yüksek maliyet oluşuyordu. Gelen yeni düzenlemeyle aile bütçesine katkı sağlayabilmek için aynı aileden seyahat eden kişiler daha uygun fiyatlarla bilet satın alabilecekler.

Koronavirüs öncesinde 100 TL’lik biletler 180 TL’ye çıkarılmıştı. Gelen yeni düzenleme çerçevesinde iki kişi birlikte seyahat etmesi halinde biletleri yüzde 25 indirimli olarak satın alabilecek ve böylelikle fiyat 135 TL olacak. Aynı aileden seyahat eden kişi sayısı üç ise biletler kişi başına 120 TL olacak.