Referandum Sonrasında Milli Para Artış Gösterebilir

Referandum Sonrasında Milli Para Artış Gösterebilir

Blueabay Stratejisti Ash, referandumdan çıkan sonucun ‘’evet’’ olması halinde Türk Lirasının olumlu yönde ivme kazanabileceğini belirtti.

16 Nisan tarihinde gerçekleşecek olan referandum için artık sadece sayılı gün kaldı. Milyonlarca vatandaşın oy kullanacağı referandumdan siyaset kadar ekonominin de etkileneceği tahmin ediliyor. Hatta ülkemiz dışındaki strateji uzmanları bile böyle bir durumun meydana geleceğini ön görmekte.

Bugün Kanada’nın en büyük bankası olan Royal Bank of Canada’da görev yapmakta olan stratejist Ash, referandum tahminlerinde bulundu. Ash, referandumdan ‘’evet’’ oyunun fazla çıkması halinde, Türk Lirasının şiddetli bir şekilde güçlenebileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faizi azaltma yoluna gidebileceği ve böylece Türk Lirası’nın değer kazanacağı ön görüldü. Bu süreçte aynı zamanda piyasada bir dengelenme beklentisinin söz konusu olduğuna da değinildi.

2016 Türkiye İçin Çok Zor Oldu

2016 gibi zor bir yılın Türkiye için geride kaldığını konuşan Ash, bu yılın geri kalanında enflasyonun düşebileceğini de belirtti. Bununla birlikte siyasi anlamda büyük bir değişiklik olacak olan referandum kararının, ekonomiye etkilerinin de aynı oranda olacağı tahmin edildi.

‘’Evet’’ Çıkması Kuvvetle Muhtemel

Ash, yaptığı açıklamalarının devamında referandumdan ‘’evet’’ kararının çıkma ihtimalinin kuvvetle muhtemel olduğuna değindi. Ekonomik açıdan bu kararın çıkmasının ise bir rahatlama olarak algılanacağının altı çizildi.

Yeniden Ekonomiye Yönelmesini Bekliyorum

Ash, 16 Nisan’ın ardından mevcut hükümetin yeniden ekonomiye yönelmesini beklediğini dile getirdi. Başarıyla birlikte ekonomide istikrar politikalarının mecburi hale geldiğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda ekonomide istikrarsızlık durumunun söz konusu olması halinde, ülkenin çok zor günler yaşayabileceği değerlendirmesini sözlerine ekledi.

‘’Hayır’’ Kararı İstikrarsızlığı da Beraberinde Getirebilir

Stratejist Ash, Referandumdan ‘’hayır’’ kararı çıkması halinde erken seçimin yeniden gündeme gelebileceği değerlendirmesinde bulundu. Bu durumun da doğrudan politik açıdan bir istikrarsızlığa yol açabileceğini vurguladı. Bu sürecin de Türkiye'yi olumsuzluklara götürmesine işaret ettiğinin altı çizildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.