Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nda üçüncü türbin çalışmaya başladı Yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji

Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nda üçüncü türbin çalışmaya başladı Yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji

Yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nda üçüncü türbin çalışmaya başladı. Türkiye’nin üçüncü büyük depolama hacmine sahip olan baraj da bugüne kadar 200 milyon kilowattsaat (kWh) enerji üretimi sağlandı.

Türkiye’de Atatürk ve Keban barajlarının ardından üçüncü büyük depolama hacme sahip olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı, yılda yaklaşık 4 milyar 120 milyon kilovatsaat enerji üretecek. 10,6 milyar metreküp depolama hacmi olan baraj, 19 Mayıs tarihinde üretime başladı. O tarihten itibaren 200 milyon kilowattsaat (kWh) enerji üretildi. Büyük depolama alanına sahip baraj, ülke ekonomisine yıllık 2,8 milyar lira katkı yapacak.

23, 24 ve 26. Dönemde Afyonkarahisar, 25. Dönemde İzmir Milletvekili seçilen, 60.Hükûmette Çevre ve Orman Bakanı; 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükûmetlerde Orman ve Su İşleri Bakanı olarak görev yapan Veysel Eroğlu’nun adı verilen barajda üçüncü türbin devreye girdi.

’Enerji üretimi maksimum seviyede’’

Ilısu Barajı ile ilgili konuşan Hasankeyf Kaymakamı Haluk Koç, Veysel Eroğlu Barajı'nın su tutulmasında son aşamasına gelindiğini birinci ve ikinci türbinlerin su tutulmasıyla beraber üretime başladığını ifade etti. Üçüncü türbinlerin devreye girmesi ile enerji üretiminin maksimum seviyeye ulaştığını söyleyen Haluk Koç, ‘’Yılık 2 buçuk milyarlık elektrik enerjisi üreteceğimiz Veysel Eroğlu Barajı'nın ekonomik değerinin yanında tarihi turistlik anlamında Hasankeyf ile ilgili olaraktan belli noktalarda fırsat olduğunu da değerlendiriyoruz’’ dedi.