Pakdemirli’den Çiftçi Destek Açıklaması

Pakdemirli’den Çiftçi Destek Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere yönelik desteklemelerin artacağını açıkladı. Pakdemirli, 2019 yıl için 16,1 milyar TL destek planlaması yapıldığını aktardı.

Tarımsal hasılada Türkiye’nin Avrupa bazında ilk sırada yer aldığını açıklayan Pakdemirli, desteklerde yüzde 700 artış yapıldığını duyurdu. 16 yıl önce verilen desteğin 1,8 milyar lira civarında olduğunu anlatan Bakan, gelecek yıl için yapılan planlamayı anlattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2018 yılı için 14,5 milyar TL çiftçi destek ödemesi yaptığını kaydeden Pakdemirli, bu rakamın artacağını duyurdu. Pakdemirli, gelecek yıl için yapılan planlama neticesinde 16,1 milyar TL destek verilmesinin hedeflendiğini dile getirdi. Desteklerin artmasının üretime doğrudan yansıdığının altını çizen Bakan, verilerle konuştu.

Başarılı Uygulamalar Meyve Veriyor

Bakan Pakdemirli, yapılan desteklemeler sonrası bitkisel üretimde 22 milyon tonluk bir artış olduğunu belirtti. Tarım Bakanı, süt üretiminin 20,7 milyon tona, kırmızı et üretiminin ise 1 milyon 126 bin tona yükseldiğini kaydetti. Su ürünleri yetiştiriciliğinde ise dünyanın en hızlı 3. büyüyen ülkesinin Türkiye olduğunu konuşan Pakdemirli, 2023 hedeflerinden de söz etti.

Türkiye’nin 2023 yılı için su ürünleri yetiştiriciliğinde 600 tonluk hedefleri olduğunu vurgulayan Pakdemirli, bu anlamda önemli çalışmalar yapıldığını paylaştı. Tarımsal ihracatın 3,7 milyar dolardan 16 milyar dolara ulaştığını da aktaran Pakdemirli, ihracatta en yüksek payın alınacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.