Organik tarım destek başvuruları nasıl yapılır? 2020 Organik tarım destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Organik tarım destek başvuruları nasıl yapılır? 2020 Organik tarım destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında çiftçilere organik tarım desteği yapılacağı açıklandı. Bu yardımdan faydalanmak isteyen çiftçiler organik tarım destek başvuruları nasıl yapılır ve 2020 organik tarım destek ödemeleri ne zaman yapılacak, sorularına yanıt arıyor. İşte organik tarım desteği ile ilgili tüm ayrıntılar.

Sağlıklı beslenmenin yolu organik tarımdan geçmektedir. Organik tarım, kimyasal ilaçlar, suni gübre ve hormonların kullanılmadığı doğal bir tarımsal faaliyettir. Son yıllarda katkılı maddelerin artış göstermesiyle, insanlar organik tarım ürünlerine yönelmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı da bu konuya kayıtsız kalmayarak organik tarıma yatırımlar yapmaya başlamıştır. Bakanlık, organik tarımın yaygınlaşması adına çiftçilere destek vermektedir. 2018 yılında yürürlüğe giren kararlar ile bu destek resmileşmiştir.

Organik tarım desteği başvuruları ne zaman?

Bakanlığın sunduğu organik tarım desteğinden faydalanmak isteyen çiftçiler ve çiftçi kayıt sistemine kayıt olanlar 30 Mart 2020 tarihine kadar başvurularını gerçekleştirebilirler.

2020 yılı tarım destekleri ne kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçiyi desteklemek için 2020 yılında beş farklı grupta yardım seçeneği sundu. Organik tarım desteği miktarları ise şu şekildedir:

  1. Meyve ve sebzeler için dönüm başına 100 TL,
  2. Itri ve tıbbı bitkiler için dönüm başına 70 TL,
  3. Diğerlerinin dışında kalan ve ekonomik değeri olan bitki yetiştiricileri için dönüm başına 30 TL,
  4. Ekonomik değer olmayan bitki yetiştiricileri için dönüm başına 10 TL,
  5. Ve arı yetiştiricilerine kovan başına 10 TL tutarında yardım olanağı sunuldu.

Organik tarım destek ödemeleri ne zaman yapılır?

İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olan çiftçiler bu destek için başvuruda bulunabilirler. Başvurular yapıldıktan sonra 6 Temmuz 2020’ye kadar ön incelemeler yapılacak. Ardından 20 Temmuz 2020 sonrasında organik tarım destek ödemeleri yapılmaya başlanacak.

Çiftçi destek ödemeleri sorgulama

Çiftçi destek ödemeleri Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Çiftçiler, Ziraat Bankası resmi web sitesini ziyaret ederek ödemelerle ilgili tüm bilgilere ulaşabilirler.

Çiftçi desteği ödemesi sorgulaması yapmak isteyenler, T.C. kimlik numarası ve vergi kimlik numarası ile sorgulama yapabilirler.

Paraların yatırılma zamanı ise T.C. kimlik numaralarının son hanesine bakılarak yapılmaktadır.