Ordu Hayvan Pazarına Sessizlik Hakim

Ordu Hayvan Pazarına Sessizlik Hakim

Kurban bayramına sayılı günler kala Ordu'nun Altınordu ilçesinde bulunan hayvan pazarlarındaki sakin durum besiciler isyan ettirdi. Büyük marketlerdeki vekalet kurbanlıkların çıkmasından şikayetçi besiciler 15 gündür iş yapamadıklarını belirtti. Bayrama kısa süre kalmasına rağmen pazarda satışlar yok denecek kadar az düzeyde.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde bulunan pek çok küçükbaş ve büyükbaş hayvan pazarında bayram öncesi sessizlik bulunuyor. Oldukça sakin olan pazarlardaki besiciler bu durumdan memnun değil. Bu yıl eskisi kadar satışın olmadığından bahseden besiciler, umduklarını bulamadıklarını aktardı. Marketlerde satışa sunulan vekalet kurbanlığının kendilerini olumsuz etkilediklerini savunan besiciler, bu durumdan dolayı bu yılın çok sakin geçtiğini belirtti.

Kurban Bayramına çok az bir süre kalmasına rağmen bir hareketliliğin yaşanmadığı Ordu’da, besiciler 15 gündür beklediklerini aktardı. 15 gündür süren satışlarına rağmen çok az sayıda satış rakamlarına ulaşan besiciler, maliyet artışlarına karşın fiyatların da düşük olduğunu belirtti. Sakinliğin sebebi olarak marketleri gösteren besiciler, marketlerde satılan vekalet kurbanlıkların pazardaki satışları azalttığını bildirdi.

2 Gündür Siftah Yapamadık

Ordu’da hayvan pazarında kurbanlıklarını satmaya çalışan Enver Özdemir, 17 tane büyükbaş ile pazara geldiğini ve sadece 2 tanesini satabildiğini söyledi. Geçen yıla göre fiyatların uygun olduğuna değinen Özdemir, yem fiyatlarının artmasına karşın kurbanlık fiyatlarının uygun olduğunu belirtti. 2 gündür bir satış yapamadıklarından bahseden Özdemir, bu durum böyle giderse çok fazla zarara uğrayacaklarını söyledi.

4 bin liradan alıcılarını bekleyen büyükbaşların olduğunu ve kilosuna göre fiyatların arttığını bahseden Özdemir, büyük marketlerde satılan kurbanlıklar konusunda da devletten destek beklediklerini söyledi. Bu vekalet kurbanlık işinin küçük esnafı olumsuz etkilediğini söyleyen Özdemir, bu konuda derhal bir müdahale olması gerektiğini de ekledi.

Fiyatlar Geçen Yıldan Daha Ucuz

22 büyükbaş ile pazara gelen bir diğer besici Münür Karakaya ise yalnızca 2 tane kurbanlık satabildiğini söyledi. Fiyatların geçen yıla göre bir hayli düşük olduğunu savunan Karakaya, gelen gidenin olmadığından ve sakinlikten şikayetçi oldu.

Büyük Marketler Bu İşe El Attı, Bizim için Bu İş Artık Bitti

Büyük marketlerde satışa çıkarılan hisseli kurban satışının besicileri etkilediğini belirten besiciler, kilograma göre kurbanlık satan marketleri eleştirdi. Kurban ile alakası olmayan bu satışların sadece bağış olduğunu belirten Karakaya, bu durumun kurban olmadığını düşündüğünü söyledi. Köylüyü olumsuz etkileyen bu duruma el atılması gerektiğini söyleyen Karakaya, büyük marketlerin bu sektöre el atarak işlerini aldıklarını belirtti.