Ölüm aylıkları ne kadar oldu? 2020 en düşük ve en yüksek dul ve yetim maaşı

Ölüm aylıkları ne kadar oldu? 2020 en düşük ve en yüksek dul ve yetim maaşı

2020 Temmuz ayında dul ve yetim aylığı alanların zammı belli oldu. Enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra ölüm aylığı ne kadar oldu, dul ve yetim aylığına ne kadar zam geldi sorularının yanıtlarını arayan vatandaşlarımız internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor.

3 Temmuz 2020 tarihinde ilk 6 aylık enflasyon oranlarının TÜİK tarafından açıklanmasının ardından memurların, emekli memurların, dul ve yetim maaşı alanların ve ölüm aylığı alanların maaşlarına ne kadar zam geleceği belli oldu. 2020 Temmuz ayında dul ve yetim aylığı alanların zammı belli oldu. Enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra ölüm aylığı ne kadar oldu, dul ve yetim aylığına ne kadar zam geldi sorularının yanıtlarını arayan vatandaşlarımız intenet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. Artışlara göre en düşük dul ve yetim aylığı 418 TL olacak.

Temmuz ayında yapılacak olan zamlardan sonra 2020 dul ve yetim aylığında da artış yaşandı. TÜİK’in açıkladığı ilk 6 aylık enflasyon oranlarından sonra milyonlarca vatandaşımızın maaşına zam yapılacak. Memurların, emekli memurların, dul ve yetim maaşı alanların ve ölüm aylığı alanların maaşlarına %5,75 oranında bir artış yapılacağı açıklandı. Bu zamlardan sonra en düşük dul ve yetim aylığı 418 TL olacak. SSK’lı, Bağ-Kur’lu, dul ve yetim aylığı alanların aylık ücretlerine Temmuz ayıyla birlikte zam gelecek. Memur ve memur emeklilerinde olduğu gibi dul ve yetim aylığı alanların maaşları da yılda iki kez 6 ayda bir olmak üzere zamlanmaktadır. Buna göre maaşlara %5,75 oranında zam geliyor.

Yapılacak ek ödemelerden sonra ölüm aylıkları da artacak. %25 hisseye sahip olan ölüm aylılarına yapılacak olan ek ödemelerle beraber en düşük ölüm aylığı oranı 418 TL olacak. %75 hisse olan ölüm aylıklarında ise en yüksek 4.800 TL olarak belirlendi. Bilindiği üzere ölüm aylıkları eş vefat ederse diğer eşe, çocuklara ve bazı durumlarda da anne ya da babaya verilmektedir.

Eğer bir sigortalı çalışan vefat ederse dul kalan eşine %50 oranında bir ölüm aylığı bağlanmaktadır. Vefat eden sigortalı çalışanın çocuğu yok ise ve kendi sigortası yüzünden eşine herhangi bir gelir bağlanmamış ise ölüm aylığı %75 oranında olacaktır. Çocuklar çalışmıyorsa ya da aylıkları yoksa; bu çocuk 18 yaşındaysa, lise ya da o seviyede bir öğrenim görüyorsa 20, üniversite okuyorsa 25 yaşını doldurmamış çocuklara %25 oranında bir ölüm aylığı bağlanır.

Küçük bir not eklemek gerekirse, ölüm aylığınıza maaş zamları gelmesini istiyorsanız vefat eden kişinin SSK ya da Bağ-Kur’lu olması gerekmektedir. 2020 Ocak ayında maaş aldıysanız bu maaş ek ödemesiz olarak hesabınıza yatar. 2020 Temmuz ayındaki ölüm aylıkları ise ek ödemelerle beraber hesaplarınıza yatmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın güle güle harcamalarını diliyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.