Ölen babanın maaşı kime kalır? Ölen babanın maaşının dul kızına  bağlanma şartları

Ölen babanın maaşı kime kalır? Ölen babanın maaşının dul kızına bağlanma şartları

Ölen babanın maaşının kime kalacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ölen babanın maaşı dul kızına bağlanır mı? Ölen babanın maaşı yetim kalan çocuklara hangi koşullar sağlanırsa verilmektedir? Ölen babanın maaşı verilirken ölen kişinin de bazı koşulları yerine getirmiş olması gerekmektedir.

VEFAT EDEN BABANIN MAAŞI ALINIYOR MU?

Ölen babanın maaşı yetim kalan çocuğa bağlanabiliyor. Fakat bunun için belirli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

-Vefat eden babanın sosyal güvencesinin bulunmuş olması, şimdiye kadar düzenli olarak çalışır durumda gözükmesi gerekmektedir.

-Ölen babanın yetim kalan çocuklarının devlet memuru olması gerekmektedir.

-18 yaşından küçük yetim kalan çocuk varsa bu çocuğa herhangi bir şart aranmaksızın yetim aylığı bağlanmaktadır. Kız çocukları ise evlenmedikleri sürece babanın maaşını alabilmektedir. Daha sonra evlenen kız çocukları maaş alamaz fakat boşandıktan sonra tekrar başvurup ölen babanın maaşını alabilmektedir. Erkek çocukları 25 yaşına kadar yetim maaşı alabilmektedir.

Aranan şartlar bunlardır. Şartlara uyan yetim çocuklar babalarının maaşını alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalıdır.

ÖLEN EBEVEYNLERİN EMEKLİ MAAŞLARI ALINABİLİR Mİ?

Bunun içinde belirli şartlara uygun olunması gerekilmektedir. Bu şartlar şunlardır:

-Vefat eden kişinin sosyal güvenliği bulunmalı ve bu kurumlara bağlı çalışmış olmalı,

-Ölen kişinin emekli maaşı ilk olarak eşine bağlanmaktadır. Eşi de vefat ederse çocuklarına hisselerine göre maaş verilmektedir.

-Yetim aylığı verilmesi için emeklilik şartı aranmaz. 900 günlük SSK prim ile 1800 günlük Bağ- kur prim günü yetmektedir.

VEFAT EDEN BABANIN DUL KIZI MAAŞ ALABİLİR Mİ?

Dul bir kadının babası vefat ettiğinde onun maaşını alma hakkı vardır. Herhangi bir mal varlığının bulunmaması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen şartlara uyuluyorsa evlenip boşanan bir kadın vefat eden babasının maaşını alma hakkına sahiptir.

Maaşı tekrar evlenirse kesilmektedir. Tekrar evlendiğinde maaş hakkı bitmektedir. İkinci kez boşanan kız çocuğu yetim aylığına başvuru yapabilir ancak maaşı alamaz. Yetim aylığı çocuk sayısına göre değişmektedir. Eğer tek kız çocuğu varsa bu aylık babanın maaşının %50 si kadardır.

Vefat eden babanın eşi hayattaysa yetim aylığı %25 oranına düşmektedir. Anne vefat ettikten sonra bu aylık %50 ye yükselir. Babanın maaşının %50 si verilmektedir. Bu durum çocuk sayısı arttıkça değişiklik göstermektedir.

YETİM AYLIĞI BAŞVURUSU

Vefat eden kişinin sosyal güvencesine bağlı olarak başvuru yapılır. Vefat eden kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlıysa başvuru o kuruma yapılır. Bağ- Kur’a bağlıysa yetim aylığı başvurusu Bağ- Kur’a yapılır. Başvuruları şahsen giderek yapmanız gerekmektedir.

Yetim aylığı için istenen belgeler şunlardır:

-SGK emeklilik talep formu,

-Kimlik fotokopisi ve aslı,

-Boşanmışsa, ayrıldığına dair taahhütname.

İKİ EBEVEYN VEFAT EDERSE İKİSİNDEN DE YETİM MAAŞI ALINIR MI?

Anayasanın 5510 sayılı kanununa göre yetim kimse için hem anneden hem babadan yetim maaşı almak mümkündür. Fakat bu durumda alınan yetim maaşı oranı düşmektedir. Ayrıca ek olarak bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Koşullar şunlardır:

-Ölen kişilerin sigorta primlerinin ödenmiş olması,

-Ölen kişilerin 1800 gün sigorta priminin ödenmiş olması,

-Kız çocuğunun evi bulunmamalıdır ve evli olmamalı,

-Kız çocuğu sigortalı bir işte çalışmıyor olmalı,

YETİM AYLIKLARI NASIL HESAPLANIR?

Her iki ebeveynden de yetim aylığı alınıyorsa hesaplama kız çocuğuna göre değişmektedir. İki ebeveynden de maaş alınıyorsa yüksek maaşı olan ebeveynin maaşının tamamı verilir ve düşük maaşlı ebeveynin ise maaşının yarısı verilir.

Eğer iki ebeveynde Emekli Sandığı üzerinden emekli maaşı almaktaysa bu durumda maaşların tamamı verilmektedir.

Maaşların verilmesi ölen kişinin vefat ettiği tarihe göre değişmektedir. 2008 yılından sonra vefat edenlerin kız çocukları yüksek maaşı tam düşük maaşı yarım alırken, 2008 yılı ve öncesinde vefat edenlerin kız çocukları her iki maaşı da tam almaktadır.