Nitelikli Elemana Alman Vizesi

Nitelikli Elemana Alman Vizesi

Avrupa Birliği dışından gelecek nitelikli elemanlara Almanya kapısı açılıyor.Nitelikli elemanlara kapılarını açmaya başlayacak olan Almanya, mesleğinde uzman olanlara 6 aylık vizeyle Almanya’da iş arama imkanı tanıyacak.

Avrupa Birliği dışından gelecek nitelikli elemanlara Almanya kapısı açılıyor.
Nitelikli elemanlara kapılarını açmaya başlayacak olan Almanya, mesleğinde uzman olanlara 6 aylık vizeyle Almanya’da iş arama imkanı tanıyacak.

Nitelikli işgücüne oturma ve çalışma izni verilmesini öngören yasa tasarısı, Federal Mecliste yapılan oylama ile 257’ye karşı, 369 oyla geçti. 2020 başında yürürlüğe girmesi planlanan yasanın Eyaletler Meclisi’nden de geçmesi bekleniyor.

Yeni yasayla “AB vatandaşı olmayan yabancıların, yüksekokul veya meslek eğitimi diplomaları bulunması, bu alanlarda mesleki yeterlilikleri ve Almanya’da uygun iş sözleşmeleri almaları” halinde Almanya’ya yerleşmelerine izin verilecek.

Yabancı dil bilmeleri de istenecek yeni yasaya göre, uygun şartları karşılayanlar 6 ay süreyle Almanya’ya gelecek ve bu süre içinde geçimini kendi sağlayacak. Mesleki eğitimine ya da yüksek eğitimine göre kendilerine uygun iş bulanlar çalışma ve oturma izni alabilecekler.

Almanya’da özellikle sağlık sektöründe nitelikli eleman açığı çekilirken, bilişim sektöründe de büyük eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Öte yandan ülkeye yasa dışı yollarla giren, iltica talepleri reddedilenlerin de kolay sınır dışı edilmelerinin yolu açılıyor. Nereden geldiğini gizleyen, kimliklerini yok edenler de kolay olarak sınır dışı edilebilecekler. Kaçak yollardan gelenlerin kimliğini gizlemesi de sınır dışı edilebilmeleri için sebep sayılacak.