Merkez Bankası bireysel kredi taleplerinin arttığını açıkladı

Merkez Bankası bireysel kredi taleplerinin arttığını açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan Banka Kredileri Eğitim Anketi sonuçlandı. Sonuçlara göre bireysel kredi taleplerinin arttığı ortaya çıktı.

KONUT KREDİSİNDEKİ TALEPLER AZALDI

Nisan ve Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan ankete göre bireysel kredilere olan talep her geçen gün artıyor. Taşıt ve diğer kredilere olan talep artarken, konut kredisine olan talep azalıyor. Bu ankette Merkez Bankası tarafından yılın üçüncü çeyreği ile alakalı değerlendirmelerde bulunuldu. Yılın üçüncü çeyreğinde konut kredilerine olan talebin artacağı düşünülüyor.

TAŞIT KREDİSİNE OLAN TALEP ARTIYOR

Anketle ilgili raporlarını yayınlayan Merkez Bankası, konut kredilerine olan talebin azalmaya devam ettiğini dile getirirken, bireysel kredi çeşitlerinden olan taşıt kredisine talebin artmaya devam ettiğini belirtti. Ayrıca değerlendirmelerde 2019 yılı temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan yılın üçüncü çeyreği döneminde, konut kredilerine olan talebin artacağının beklentisi vurgulandı.

BİREYSEL KREDİLERE OLAN TALEP DAHA DA ARTACAK

Rapora göre bireysel kredilerde talep artışı olduğu gözlendi. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ise bireysel kredilerde ve işletme kredilerindeki uygulamaların aynı kalacağı bekleniyor. Türk lirası cinsinden farklı olan kredilerde talebin azalacağı beklenirken, konut kredilerine olan talebin de artacağı düşünülüyor. Bunlardan ayrı olarak bireysel kredilere olan talep artışının devam edeceği vurgulandı.