Merkez Bankası Başkanı Carney Dolara Rakip Para Birimini Açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Carney Dolara Rakip Para Birimini Açıkladı

Uzmanlar, 1920'li yıllarda ABD para biriminin İngiliz sterlininin yerini aldığı gibi şimdi ise Çin yuangının ABD dolarını geçeceği konuşuluyor. İşte Merkez Bankası Başkanı Carney'in dolara rakip olacak para birimi hakkında flaş açıklamaları.

Amerika Birleşik Devletleri, küresel piyasada para birimi en güçlü olan ülkeler arasında yer almaktadır. Ekonominin hakimi olarak anılan ABD, 2 asırdır dünya genelinde büyük bir hakimiyete sahip. Ancak Çin’in izlediği politikalar ve pek çok ülkeden çıkan şirketlerin küresel rekabeti artırması, ekonomik dengeyi değiştirmiştir. Uyguladığı maddi baskılarla etkinliğini eskisi kadar güçlü bir şekilde gösteremeyen ABD’nin gücünün sorgulandığı belirtiliyor. Doların değer kaybetmesiyle ilgili İngiltere, ABD dolarını geçebileceğini düşündüğü para birimini açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Caney tarafından yapılan açıklamaya göre, Çin para birimi Yuan’ın doların en büyük rakibi olduğunu duyurdu.

Çin Parası Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Caney, küresel piyasada IMF para biriminin rezervlenmesi günümüz için bir hayli zor olduğunu duyurdu. Resmi intenet sitesi üzerinden sorulan soruları cevaplayan Caney, IMF üyeleriyle ilgili işlemlerde kullanılmak üzere çalışmalar yapıldığını belirtti. Caney, ABD dolarının dışında herhangi bir rezerv para biriminin ortaya çıkmasının zor olduğunu kaydetti. Küresel piyasa gelişiminin beklenenin altında kaldığını belirten Caney, finansal varlıkların ekonomik beklentileri karşılamadığını açıkladı.

Bu durumun özellikle de gelişmiş ülkelerde yaşandığının altını çizen Caney, ekonomi aktivitelerinin payını yüzde 60’ın üzerine çıkardığını anlattı. Merkez Bankası Başkanı, küresel ticaret hacminde ticaretlerin yüzde 50’sinin ABD doları üzerinden gerçekleştiğini ifade etti. Ancak oranda, küresel ticaret payının yüzde 10’undan daha altının ABD tarafından yapılmakta olduğu aktarılıyor.

Çin Yuangına Talep Artıyor

Küresel piyasada her an değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Çin yuangının gelişimiyle birlikte piyasanın ilerleyen günlerde daha dengeli bir hal alabileceği aktarılıyor. Yeni para birimlerinin ortaya çıkabileceğiyle ilgili konuşan Caney, Çin Yuangını önek verdi.

Değişimlerin çok kısa süreçte gerçekleşebileceğinin altını çizen Caney, ABD’nin İngiltere’yi 19. yy’da geride bıraktığını duyurdu. İngiliz sterlininin 19. yy’da en büyük para birimi olduğunu hatırlatan Merkez Bankası Başkanı, ülkeler arasındaki rekabetin hız kazandığını anlattı.

Akıllı telefon piyasasında Çin’de yer alan Huawei ve Xiaomi 2018 yılında büyük bir rekabet ortamı yarattı. ABD devi Apple’ye kafa tutan firmalara karşı ABD Başkanı Donald Trump sınırlamalar getirileceğini duyurmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.