Maske Kodu Gelmedi Ne Yapmam Gerekiyor, Ücretsiz Maskeyi Nasıl Alırım?

Maske Kodu Gelmedi Ne Yapmam Gerekiyor, Ücretsiz Maskeyi Nasıl Alırım?

Koronavirüs salgınından dolayı acil maske ihtiyacı ortaya çıktı. Maske satışının yasaklanmasının ardından başvurusunu yapan her vatandaşımıza gönderilen kod ile maske alınmaya başlandı. Vatandaşlarımız maske kodu gelmedi ne yapmalıyım, nasıl maske alırım sorularının yanıtını arıyor. İşte detaylar…

Koronavirüsten korunmanın en etkili yolu olarak kabul edilen maske kullanımı için yasal zorunluluk getirildi. Önceleri fahiş fiyatlara satılan maskelerin satışı devlet tarafından yasaklanarak ücretsiz hale getirilmişti. E-Devlet ve PTT üzerinden alınan başvurulardan sonra eczanelerden ücretsiz maske dağıtımına başlanmıştı. Bunun için başvuru yapan kişini cep telefonuna maske kodu gelmesi gerekiyor.

Tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren koronavirüs, ellerimizi ağzımıza, gözümüze ve bunumuza getirdiğimizde bulaşan bir virüs türüdür. Solunum yoluyla insana bulaşır. Bu açıdan maske kullanımı oldukça önemlidir. Vatandaşlarımızı mağdur etmek istemeyen devlet ücretsiz maske dağıtımına başladı ve maske takmayı zorunlu hale getirdi.

Ücretsiz Maske Dağıtımı

Devletimiz önceleri parayla fahiş fiyatlara satılan maske satışına son noktayı koyarak yasakladı ve ücretsiz hale getirdi. Bundan sonra sokağa çıkma yasağı uygulanan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza kademeli olarak maske dağıtımına başlandı. 10 günde bir 5 adet maske vatandaşlarımıza dağıtılıyor. Ücretsiz maske alabilmek için şu yöntemleri izleyebilirsiniz:

  • Ücretsiz maske başvurusu için PTT ve E-Devlet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.
  • Maske talep formunu doldurduktan sonra sizden istenen T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı, doğum tarihi ve adresinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
  • Başvuru kısmındaki bilgilerinizi doğru bir şekilde girdikten sonra ilerleyen süreçlerde cep telefonunuza maske kodu gelecek. Bu kod sadece Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilecek.
  • Bu kodla birlikte en yakın eczaneye giderek 10 günlük süre için 5 adet maske alabileceksiniz. Bu maskeler üç katlıdır ve ücretsizdir. Kesinlikle parayla satılamaz.
  • Başvurudan sonra 3 veya 5 gün içerisinde cep telefonunuza onay kodu gelecektir.

Maske Kodu Gelmedi Ne Yapmam Gerekiyor, Ücretsiz Maskeyi Nasıl Alırım?

Birçok vatandaşımıza ücretsiz maske ulaşsa da bir o kadar sayıda vatandaşımıza da maalesef maske kodu hala gitmedi. Eczanelerin maske kodu olmadan maske vermemesinden dolayı milyonlarca vatandaşımız maske kodu henüz gelmedi maskeyi nasıl alabilirim sorularının yanıtını intenet üzerinden aramaya başladı.

Başvuruda bulunduğu halde cep telefonuna onay kodu gelmeyen vatandaşlarımız, eczaneye kimlik belgesiyle gidip başvuru doğrulaması yapmalıdır. Başvurduğunuza dair doğrulama yapıldığı takdirde ücretsiz maskenizi alabilirsiniz.

Ücretsiz Maske Başvurusu Kaç Gün Sürer?

Vatandaşlarımız başvurudan sonra ücretsiz maske başvurusunun kaç günde tamamlanacağı sorusunu merak etmektedir. Öncelikle ücretsiz başvuru için ePTTAVM veya E-Devlet üzerinden başvurularınızı yapmalısınız. Bu başvuru işleminin ardından 3 veya 5 gün içerisinde cep telefonunuza bir maske kodu gelir.

Maske kodunu alan vatandaşlarımız en yakın eczaneye giderek kodu göstermeleri halinde ücretsiz maske alabilecekler. İlk maskesini alan vatandaşlarımızın cep telefonuna 10 gün sonra yeni bir maske kodu gönderilecek.

Kaç Kez Ücretsiz Maske Başvurusu Yapabilirim?

Tüm vatandaşlarımızın ücretsiz maske için sadece bir kere başvurmaları yeterli olacaktır. Başvurudan sonra maske kodu gelen vatandaşlarımıza 10 günde bir yeni maske kodu gelecektir. Bu kodu ile birlikte en yakın eczaneye giderek maskenizi temin edebilirsiniz. Yani bir kere maske aldıktan sonra yine başvurmanız gerekmiyor. Zaten otomatik olarak her 10 günde bir telefonunuza maske kodu gelecektir. Koronavirüs salgını bitene kadar vatandaşlarımıza her 10 günde bir 5 adet üç katlı maske ücretsiz olarak dağıtılacaktır.