09 Mayıs 2020 Cumartesi 14:26
Küçükbaş hayvan yem çeşitleri ve fiyatları! 2020 Koyun ve Keçi yem fiyatları
Takip Et:

Küçükbaş hayvancılık, belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen bir faaliyettir. Açık alanlarda yaşayan hayvanlar, ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri doğadan karşılayabilirler. Ancak hayvanlara verilecek olan yemlerle de bu ihtiyaçlar takviye edilmelidir. Hayvanlara verilen yem türü ve miktarları yaşlarına, cinslerine, bulundukları yere göre değişiklik gösterecektir.

Hayvancılıkta verimin sağlanmasının ilk faktörü enerjidir. Kalitesiz yemler, hayvanların enerjisinin düşmesine neden olacak ve beslenme ihtiyaçları karşılanmayacaktır. Hayvanların enerji sağlayabilecekleri besin maddeleri şüphesiz ki tahıllardır. Yetersiz beslenme durumlarında, hayvanların yavrularının gelişim durumları yavaşlar. Damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğinde ise döl verimi düşecektir.

Küçükbaş hayvan yem çeşitleri

Kuzu büyütme yemi:

Kuzu büyütme yemi, 2.haftadan itibaren 13.haftalara kadar kullandırılmaktadır. Protein, enerji, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan bu yem, hayvanların iskelet yapılarının güçlenmesini sağlayacaktır. Kuzu büyütme yemlerinin 50 kilogramlık çuvalları 75-80 TL’ye satılmaktadır.

Kuzu besi yemi:

Kuzu büyütme yemi kesildikten sonra, hayvanların kesileceği zamana kadar bu yemlerin tüketilmesi gerekmektedir. Kuzu besi yemi, erken gelişim sağlar. Hayvanların ihtiyaç duyduğu tüm enerji, vitamin, protein ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Toklu besi yemi:

Sindirimi kolaylaştırıcı ve düzenleyici özelliği vardır. Hayvanların kesimine kadar olan dönemlerde kullanılır. Tokluk döneminde olan keçi ve tekelere 500 gr verilebilmektedir.

Koyun süt yemi:

hayvanların süt sağma dönemlerinde kullanılmaktadır. Sindirimi kolaylaştıran bu yemler aynı zamanda iştah açar. Bu yemler, çift kuzu yapma ihtimalini arttırmakta ve döl verimliliğini sağlamaktadır. Yem yedikten sonra hayvanların suyu verilmelidir.

Keçi sütü yemi:

İştah açıcı olan bu yemler hayvanların sağıldığı dönemlerde kullanılmaktadır. Yeni kullanmaya başlayanlar için ilk hafta günde 2-3 öğün verilebilir.

Tarım Kredi Kooperatifleri yem fiyatları

Ülkemizde bulunan tüm Tarım Kredi Kooperatifleri yem fabrikaları, Tarım Kredi yem bünyesi altında birleştirilmiştir. Kooperatifin 12 adet yem fabrikası bulunmaktadır.

Kuzu büyütme yemi

65 TL

Besi yemi

65 TL

Toklu besi yemi

60 TL

Koyun süt yemi

60 TL

Keçi süt yemi

65 TL

 

CP koyun ve keçi yemi

CP markasının güncel yem fiyatları tablodaki gibidir:

CP düve yemi

68,50 TL

CP 1.Uluslararası kuzu büyütme yemi

69,50 TL

 

CP kuzu besi yemi

68,50 TL

CP buzağı başlangıç yemi

75,50 TL

CP buzağı büyütme yemi

75,50 TL

CP 2.uluslararası süt yemi

72,50 TL

CP 3.uluslararası besi geliştirme

66 TL

CP 1.uluslararası süt yemi

80 TL

CP süt yemi tozu

69 TL

 

Özveren yem

Süt yemi 50 kg

61 TL

Besi yemi 50 kg

61 TL

Süt yemi 50 kg

67 TL

Süt yemi 50 kg

69 TL

Süt yemi 50 kg

72 TL

Besi yemi 50 kg

67 TL

Kuzu büyütme yemi 50 kg

68 TL

Buzağı büyütme yemi 50 kg

68,50 TL

Süt yemi toz


67 TL

Düve yemi 50 kg

66 TL

 

Malkara yem

Kuzu yemleri katkı maddeleri bakımından tahıl içermekte ve protein bakımından zengin olmasına özen gösterilmektedir. Güncel yem fiyatları aşağıdaki gibidir:

Ekonomik kuzu yemi

Karakuzu eko paketi

74,5 TL

0-2 aylık kuzular için

Başlangıç

80 TL

2 ay ve sonrası için

Büyütme

81 TL

Koyun ve keçi için süt yemi

Süt

71,5 TL

 

Özlem tarım ürünleri

Özlem tarım, 1980 yılından beri yem üretimi yapan bir firmadır. Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliği konusunda firma birçok yem çeşidi sunmaktadır.

Kuzu başlangıç yemi

90 TL

Kuzu büyütme yemi

86 TL

Kuzu büyütme yemi

81 TL

Kuzu besi yemi

74 TL

Kuzu besi bitiş yemi

82 TL

Toklu besi yemi

77 TL

Toklu besi yemi

75 TL

Toklu yemi

74 TL

Koyun ve keçi süt yemi

77 TL

Koyun ve keçi süt yemi

84 TL

 

İpek yem

1988’de kurulan firma yem sektöründe faaliyet göstermektedir. Firma, saatte 100 tonluk üretim yapmaktadır. Yem sektöründe ise flake, küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı sektöründe kullanılan yemlerin üretimi yapılmaktadır.

Yem konusu

Fiyat

Toplu besi yemi taneli

80 TL

İpek kuzu besi yemi

62 TL

Kuzu başlangıç yemi

84 TL

Kuzu buzağı yemi

81 TL

 

Yem alabileceğiniz diğer firmalar

  • Gürdal Yem
  • Ödemiş Yem
  • Erişyem
  • Büke Yem
  • Kula Yem
  • Seka Yem
  • Ayan Yem
  • Toros Yem
  • Matlı Yem

Tarım ve Orman Bakanlığı, yem üretimi yapan çiftçilere finansal destek sağlamaktadır. Çok yıllık bitki üretimlerine 90 TL, tek yıllık üretimlere 60 TL, silajlık mısır üretenlere 100 TL, kuru tarım yapılan yem bitkilerine 40 TL destek verilmektedir.Son Güncelleme: 09.05.2020 14:26
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler