Kredi kartı aidatlarının iade edilecek mi? BDDK bankalara pandemi için kolaylık talimatı

Kredi kartı aidatlarının iade edilecek mi? BDDK bankalara pandemi için kolaylık talimatı

BDDK banka ve banka dışı mali kuruluşlara yolladığı talimatla kullanıcılara kolaylık sağlamayı planlıyor. Bu yollanan talimatlarla BDDK kurum ve vatandaşların pandemi sürecini minimum hasarla atlatmasını amaçlıyor.

Bazı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, BDDK, banka ve banka harici mali kuruluşlara pandemi döneminden sonraki normalleşme sürecinde bireysel ve ticari kullanıcılara rahatlık sağlaması amacıyla 11 maddeden oluşan bir talimat yayınladı.

BDDK kurumu mali kuruluşlardan, bireysel ve ticari kullanıcıların vade tarihi 2020 yılı sonuna kadar olan ödemelerinde rahatlık sağlanması için erteleme taleplerinin kabul edilmesini ve ertelenen nakit akışlarının düzelmesi için güncel piyasayanın şartlarına uygun bir şekilde fiyat düzenlenmesi yapılmasını istedi.

Kredi kartı aidatlarına kolaylık

Kullanıcılara rahatlık sağlamaya çalışan BDDK ayrıca kredi kartları için aidat ödemelerininde de kolaylık sağlanmasını istedi. BDDK, ödemesini zamanında yerine getiremeyen kredi kartı kullanıcılarının aidat tahsilatına yapacağı itirazların dikkate alınıp kullanıcının isteği doğrultusunda ertelenmesini istedi. Bu olayın dışında BDDK, yeterli ve somu gereçeler olmadan bankaların yaptığı kredi kartlarınının limitinin kısıtlanması ve kredi kartının nakit çekimine kapatılması tarzı uygulamaların da halihazırda yönetmelikte bulunan kurallardan daha sıkı uygulamalara gidilmemesini ve ilerisi göz önüne alınarak yapılan önlemlerin daha hafif tutulması gerektiğini belirtti.

Kredi sigortalarında etkin sorgulama ve tazmin

BDDK, verdiği talimatlarda mali kurumların Tüketici Korunması Hakkında Kanun ve bununla ilgili alt düzenlemelere uymasının bu konuda çok önemli bir husus olduğuna dikkat çekti. Kurum bu durum ile alakalı sistemin yenlienmesi gerektiğini vurguladı. Krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleştiği takdirde tazmin koşullarının sağlanıp sağlanmadığını direkt kendiliğinden belirlenmesini, eğer varsa kredi tahsilatının sigorta poliçesi aracılığı ile rahatça sağlanıcak şekilde bir sistem oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Bankacılıkta 60 yaş üstü ve emeklilere kolaylık

Alınan bilgilere göre, BDDK’nın bankalara yolladığı talimatların maddelerinden biri 60 yaş üzeri ve emeklileri kapsıyor. Bu maddedin amacı emekli maaşı alan veya 60 yaş üstü olan kullanıcıların dışarda sık bulunmamalarından dolayı banka ATM’lerinden tek seferde maaşlarını çekebilmeleri, banka şubeleri veya çağrı merkezi imkanlarından daha hızlı ve yeterli bir şekilde rahat hizmet almalarının sağlanması, kullanıcıların maaşlarını çekmek istedikleri bankada değişikliğe gitmek istediklerinde önlerine çıkan fiili engellerin kaldırılması ve itiraza gerek duymadan zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emekli kullanıcıların her türlü hususta şubeye gitmek zorunda bırakılmamasını sağlamaktır.

Salgın döneminin başında bankalara talimat verilmişti

BDDK, banka ve banka dışı mali kuruluşlarla alakalı kullanıcılardan gelen her türlü talebin düzenli olarak değerlendirildiğini ve kuruluşlara verilen talimatların yerine getirilmesi gerektiğini belirtmiştir.

BDDK kurumu bankalara 20 Mart’ta gönderdiği bu talimatla pandemi döneminde bankaların kullanıcılara kolaylık sağlamasını istemiş, kurumlar ve vatandaşların salgın sürecini minimum hasarla geçirebilmesi için 50’ye yakın tedbir almıştır.