Kredi ile alınan konut devri nasıl yapılır? Kredisi devam eden konut kredisi ve konut devri

Kredi ile alınan konut devri nasıl yapılır? Kredisi devam eden konut kredisi ve konut devri

Konut kredileri son zamanlarda vatandaşların en fazla tercih ettiği ve sonunda ev sahibi olduğu bir kredi çeşididir. Bu durumda vatandaşların en merak ettiği konu kredi ile alınan konut devri nasıl yapılır sorusu olmaktadır. İşte kredisi devam eden konut kredisi ve konut devri.

Ev fiyatlarında ki artış sonrasında vatandaşlar uzun süre kredi ödemeye başladılar. Ev değişimi ve acil para ihtiyacında evlerini satmayı düşünen kişiler kredisi devam eden evleri nasıl satacaklarını merak etmeye başlamıştır.

Kredi ile konutu ve konut kredisini devretmek

Kredi ile konutu ve konut kredisi devretme işleri genellikle kredi ile alınan evlerin yaşanan problemler sonrasında evi ve konut kredisini isteyen bir kişiye devredilmesi ile yaşanmaktadır. Bilindiği üzere konut devir işlemleri senet veya nakit ile devredilme işlemleri yapılmaktadır. Ancak en merak edilen konu kredi ile alınan konutun ve kredinin devir işlemleri olmaktadır. Unutulmamalıdır ki konutu kredisi ile birlikte devretmek diye bir şey yoktur.

Konut kredisi devredilebilir mi?

Konut kredileri kullanılmadan önce bankalara ve alınacak dairelere özel sözleşmeler ve yükümlülükler bulunmaktadır ve bunlara imza atılması gerekmektedir. bankalar ile imzalanan sözleşmeler genellikle kredinin çekileceği tarihte ki faiz oranları üzerinden olmaktadır. İmzalar ve resmiyete dökülen işlemlerin devredilmesi gibi bir olanak bulunmamaktadır. Birinci derece akrabalardan tutun bir başkası kimse bu krediyi üzerine alamaz.

Konut kredisini devretme işleminin bir olanağı olmasa da kredinin devam ettiği bir dairenin satışı gerçekleşebilir. Bu konuda önemli olan nokta güven ilişkisidir. Kredisi devam edilen konutun satış işlemleri sonrasında kredinin devam etmesi işlemleri de gerçekleştirilmelidir. Konutu alacak kişi ile sözleşme imzalanarak dairenin parası alınır ve kredi borcu ödendikten sonra evi sattığınız kişiye devir işlemlerini yapabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki bu işlemler sırasında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta güvendir. Yapılması gerekenler evi alan kişinin kalan kredi borcunu ödedikten sonra devir işlemlerini üzerine alabileceğini bilmeli ve buna göre hareket etmelidir. Alıcının yapması gereken ise satan kişiyi tanımıyorsa güvence talep etmesi olabilir.

Konut kredisi devam eden bir ev başkasına nasıl satılır?

Bankaların prosedürlerine göre konut kredisi devam eden bir ev için başka birisi kredi çekemez. Alıcı kişinin yapması en mantıklı şey ise satın alınacak ev için kenarda ciddi bir birikmiş para olması gerektiğidir.

Alıcı kişinin bir diğer yapması gereken nokta ise borcu ödedikten sonra ki süreci takip etmesi gerekmektedir. paranın ödenmesi sonrasında devam eden süreçte bankanın ipotekleri kaldırması beklenmeli ve bu işlem sonrasında devir işlemleri için gerekli evrakların toplanarak başvuru yapılması gerekmektedir.

Kredi ile alınan konut kredisini devretmek

Konut kredisinin devredilme işlemi için gerekli olan bankaya olan mevcut kredinin büyük bir çoğunluğunun ödenmiş olması gerekmektedir. bu işlem için bankaya olan borcun son 2-3 yılının kalmış olması yeterli olacaktır.