Kredi çeken kişi borcunu ödemezse kefilin sorumlulukları ne olur?

Kredi çeken kişi borcunu ödemezse kefilin sorumlulukları ne olur?

Bankalar bazı müşterilerinin kredi çekme taleplerine kefil istemiyle yanıt verebilirler. İşte kredi çeken kişi borcunu ödemezse kefilin sorumlulukları ne olur sorusunun yanıtı ve kefilin dikkat etmesi gereken noktalar.

Kefil olacak kişilerin bilmesi gereken en önemli noktalardan biri, şahsınız adına kredi çekmek istemeniz halinde banka sisteminde bir başkasına kefil olduğunuzun görülmesidir. Kefil olmak, sorumluluk almak anlamı taşıdığından, aynı zamanda aynı borcun altına girmektir. Kefil olunan kişi eğer borcunu ödemezse ilk ziyaret ona gerçekleşecektir ve bu işlem hacze kadar ilerleyebilir.

Kefil olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Kefil olan kişi tanıdık olsa da olmasa da sözleşmenin kopyasını almalı ve borç bitinceye dek saklamalıdır. Meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta kefil kişi sözleşme nüshasına bakar ve nasıl bir sorumluluğun altına girdiğini görebilir. Kefil olmanız, başka bir kimsenin de sorumluluğunu almak anlamını taşır. O kişinin ödemelerini yapmaması halinde oluşacak olumsuzluklar doğrudan sizi bağlayacaktır.

Yeni düzenlemeyle evli kişiler kefillik kararını yalnız başına veremezler. Kefillik söz konusu olduğunda eşinizin de bu karara onay vermesi gerekmektedir. Eşinizin onayını almaksızın kefil olmaya çalışırsanız bu talep reddedilecektir.

Kredi ödenmezse kefil nelerle karşılaşır?

Bankalar borçlu kimse dururken doğrudan sizin kapınızı çalmazlar. Uzunca bir süre kredi sahibinden, tahsilat servisindeki çalışanlar alacağı tahsil etmek için uğraş verir. Borçlu kişinin üzerine eğer ev veya araba bulunuyorsa bunlar haczedilerek alacak tahsil edilir. Kredi sahibine ulaşılamaz ise işlemler kefil için uygulanır. Kefil sözleşme gereğince otomatik olarak asıl borçlu olacaktır. Bu noktada kefilin de kredi notu düşecektir.