Kredi borcu yasal takip süreci nedir? Banka kredi borcu yasal takip süreci işleyişi

Kredi borcu yasal takip süreci nedir? Banka kredi borcu yasal takip süreci işleyişi

Kredi çektikten sonra kredi borcunuzun taksitlerini ödeyemediyseniz bankalar sizi yasal takip sürecine almaktadır. Banka kredi borcu yasal takip süreci işleyişi neredeyse bütün bankalar için aynı şekilde gerçekleşmektedir. İki ay peş peşe kredi borcunuzu ödemezseniz banka yetkiyi eline almaktadır.

Bankaya Olan Kredi Borcunda Yasal Takip Süreci Nasıl İşlemektedir?

Konut, ihtiyaç veya araç gibi kredileri ihtiyaçlarını karşılamak için aldıktan sonra taksitlerini düzenli ödemediğiniz zaman kredi borcunuz yasal takip sürecine alınmaktadır. Bankalar sizi yasal süreç içerisine sokar. Yasal süreç takibine alındıktan sonra neler yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz. Bankalarla iletişime geçerek bankalardan da bilgi alabilirsiniz.

Yasal Takip Sürecinde İlk Olarak Bilinmesi Gerekenler

Kredi aldıktan sonra iki ay peş peşe kredi taksitinizi ödemezseniz banka idari olarak taksit ödemelerinizi durdurabilir ve bütün borcu ödemenizi ister.

Kredi ödemenize idari süreç işlediği zaman maaşınızın tamamına haciz gelmemektedir. Maaşınızın en fazla %25 ine haciz gelir yani bu da maaşınızın dörtte biri anlamına gelmektedir. Maaşınızın tamamına el konulduysa yasal süreç başlatarak İcra Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir. Yasal yollarla bu sorunu çözebilirsiniz.

İpotekli veya ipoteksiz olsun elinizde herhangi bir mal varlığı bulunuyorsa bunun satışını yapın ve kredinizin bir kısmını ödeyin. Eğer yapmazsanız banka malınıza el koyar ve düşük fiyata satışını yaparak kredi borcunuzdan o şekilde düşer.

Krediniz ile ilgili ailenize herhangi bir borç bilgilendirilmesi yapılmaz. Size ait olan borcunuzu ailenize bildirdilerse bankaya yasal yollardan dava açabilirsiniz. Aileye kredi borcunuz ile ilgili bir durumun anlatılması yasaktır. Kredi borcunuz ile ilgili sizi idari takip sürecine alan bankalar sizi aradıkları zaman mutlaka telefonu açın. Uzlaşma yollarını bulabilir, uygun taksitle kredi yasal takibinden çıkma imkanı yakalayabilirsiniz.

Kredi Borcunun Yasal Takibi Ne Zaman Başlatılır?

Kredi borcunuzun iki ay taksitini ödemediğiniz zaman yönetmelik gereği banka bütün kredi borcunuzu tek seferde ödemenizi isteyebilir. İki ay sonrasında ödemeniz için size banka bir ay daha verir ve banka borcunuzun yasal süreç içerisine girmesi toplam 3 ay sürer. İki ay ödenmemiş borçlardan sonra bütün yetki bankaya ait olur ve banka tarafından istenilenlerin yapılması gerekir. 3 aylık süre dolmadan yasal süreç başlatılmaz.

İhtaname Ne Zaman Gelir? Hangi Adrese Gönderilir?

Kredinizin ilk taksitinden beri kredi borcunuzu ödemediyseniz banka tarafından size ihtaname gönderilmektedir. Bankalar genellikle bu ihtanameyi ikinci veya üçüncü taksit ödenmediği zaman göndermektedir. İhtanamede borçlu kişinin 30 gün içerisinde ödeme yapması istenmektedir.

Kredi kullanımı sırasında en güncel adres hangisi ise ihtaname o adrese gönderilmektedir. Banka üzerinde kayıtlı olan numaranıza bilgilendirme mesajı gelebilir veya banka sizi arayarak konu hakkında bilgilendirme yapabilir. Hukuki süreç devreye girmeden banka sizin ikametgah adresinize ulaşamaz ve mesaj yollayamaz.

İhtanameden Sonra Kredi Borcuna Yapılandırma Yapılır Mı?

Kredi borcunuz için ihtaname geldiyse ve borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız banka bu konuyu değerlendirmeye alacaktır. Genellikle bankalar borçlu olan kişinin ödemelerinde oluşan gecikmeleri ve ödemedeki eksiklikleri görür ve yapılandırma işlemini onaylar. Olumsuz bir durum ile karşılaşmamak için yapılandırmayı mutlaka haciz işlemleri başlamadan önce banka ile görüşerek yapmalısınız.

Banka Kredi Borcu İçin Maaşıma Ne Kadar Haciz Koyabilir?

Kredi borcunuza haciz geldiyse banka maaşınızın tamamına el koyamaz. En fazla maaşınızın %25 ine yani dörtte birine haciz gelebilir. Borcunuzun ne kadar olduğu önemli değildir. Yönetmeliğe göre sizden alınacak olan haciz miktarı en fazla maaşınızın %25 i olmaktadır. Başka bir mal varlığınız yok ise maaşınızdan sadece %25 oranında kesinti yapılabilmektedir.

Haciz Durumunda Masrafım Ne Kadar Olur?

Kredi borcunuzu ödemediyseniz ve haciz işlemleri başladıysa bu işlemlerin yanı sıra avukat ücretleri de vardır. Banka ile avukat arasında anlaşma yapılır ve bu anlaşmaya göre avukata ödeyeceğiniz miktar belirlenir. Bu miktarlar genellikle yüklü miktarlar olmaktadır. Belirlenen tarifeler şu şekildedir:

İlk 35.000 TL için avukata verilen ücret kredinin %12 sidir.

Sonra Gelen 45. 000 TL için avukata verilen ücret kredinin %11 idir.

Sonra Gelen 80. 000 TL için avukata verilen ücret kredinin %8 idir.

Sonra Gelen 240.000 TL için avukata verilen ücret kredinin %6 sıdır.

Uygulanan tarifeler genel olarak bu şekildedir. Banka ve avukat kendi arasında anlaştığı için değişiklik gösterebilir. Bankadan bankaya da değişiklik gösterebilmektedir. Kredi borcunuza ek olarak gecikme faizi de uygulanır. Uygulanan faiz en fazla %30 olmaktadır.

Kredi Borcumun Yasal Takibinden Nasıl Kurtulabilirim?

Kredi çektiyseniz ve kredi ödemenizin üç taksitini ödemediyseniz devreye avukatlar ve yasal süreç girmektedir. Avukatlar sizin ile iletişime geçer ve çözüm yolları aranız.

Yasal takibin başlamasına banka karar verir ve genelde 3 ay ödenmeyen taksitlerden sonra süreç başlatılır. Karşılıklı bir anlaşmaya varılmaya çalışılır ve varılmamışsa süre biter bitmez işlemler başlatılır.

Banka avukatlar aracılığıyla sizinle iletişime geçer ve ortak bir noktada buluşmaya çalışır. Yasal takip sürecine girmek istemiyorsanız bankalarla iletişim halinde olun ve yapılandırma işlemlerinizi gerçekleştirin.