KOSGEB nitelikli eleman desteği nasıl alınır, şartları nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği nasıl alınır, şartları nelerdir?

KOSGEB tarafından istihdamı artırmak amacıyla nitelikli eleman desteği verilmektedir. İşletmeler ve iş arayan kişiler nitelikli eleman desteğinin nasıl alınacağını merak etmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği için bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

KOSGEB tarafından verilen nitelikli eleman destek programı, bir işyerinde çalışacak kişilerin aylık net ücretlerinin kurum tarafından verildiği bir Kobi desteği hizmetidir. Ülkemizde hizmet vermeye evam eden küçük ve orta ölçekli işletmelerin yararlanabileceği KOSGEB nitelikli elemen programı kapsamında 50 bin TL’ye kadar kredi desteği verilmektedir. Yeni personel alımı yapmak isteyen işletmeler bu desteğe fazlasıyla başvuru yapmaktadır.

İşsizlikle mücadele ve istihdamın artırılması için başlatılan nitelikli elemen destek programı kapsamında işe alınan kişilerin net ücretleri KOSGEB tarafından verilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

Nitelikli eleman desteği programına özellikle bu yıl içerisinde fazlasıyla başvuru yapılmıştır. Bu destek kapsamında işverenin maaş yükü azalır ve bu sayede kayıtsız istihdamın önüne geçilir. Özel bir sebepten dolayı işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin yeniden aynı işe başlaması ile birlikte nitelikli eleman destek miktarı bitene dek tekrar destekten yararlanabilmek de mümkündür. Desteğe başvuru yapıldıktan sonra başvurunun onaylanmasının ardından elamanın işe giriş işlemlerinin tamamlanması gerekir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Neden Verilmektedir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği işgücünün artırılması ve istihdamın azalmaması için verilmektedir. Bu destek kapsamında eğitim alacak kişilerin iş sahibi olabilmesi sağlanmaktadır. Bu eğitim programında ülke ekonomisine katkıda bulunur ve girişimcilik faaliyetlerinin yayılması amaçlanır. Ayrıca girişimcilik alanında yeni iş kolları da hayata geçirilebilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Şartları

KOSGEB nitelikli eleman desteği için bazı şartları belirlemiştir. Bu şartları sağlayan kişiler nitelikli elaman desteğine başvuru yapabilir. Nitelikli eleman desteğine başvuru yapacak kişilerin Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Bu destek için aranan genel şartlar şu şekildedir:

- Desteğe başvuru yapacak kişilerin başvuru tarihinden önceki 1 senede istihdam edilmemesi gerekmektedir.

- Nitelikli elamanların YÖK tarafından onaylanmış bir üniversiteden mezun olması gerekmektedir.

- Nitelikli elemanların tam zamanlı olacak şekilde çalıştırılması gerekmektedir.

- İşletmelerin destekten yararlanabilmesi için en az 5 adet SGK’ya bağlı işçisinin olması gerekir.

- Desteğin başladığı 45 gün içerisinde nitelikli elemanın istihdam edilmesi gerekmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Programının Kapsamı

KOSGEB’den nitelikli eleman desteği almak isteyen işletmeler aynı dönem içerisinde maksimum 2 nitelikli çalışanı için destek talebinde bulunabilir. Ancak farklı dönemlerde olmak üzere nitelikli eleman desteği programı kapsamında istihdam edilen 4 farklı elaman için destek başvurusunda bulunulabilir. Destek kapsamına alınan kişilerin eğitim durumuna bakılmaktadır. Destek programı KOBİ Bilgi Sistem üzerinden yapılmaktadır. SGK ve YÖK ile ilgili sorgulamalar bu platformdan yapılmaktadır.

İşletme sahibi veya ortaklarından bir kişinin birinci derece akrabalarının istihdama kabul edilmesi durumunda destekten yararlanılamamaktadır. Destekler için başka bir işletmede SGK kaydı varsa destek verilmemektedir. Destek programında işe alınan askerlik veya doğum gibi durumlar nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalan kişiler yeniden desteğe başvurabilmektedir. Çalışan kişinin işe başlaması ile beraber 6 ay için KOSGEB nitelikle eleman desteği miktarı hesaplanmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği için başvurular kurumun resmi intenet sitesinden yapılmaktadır. Destek için ilk olarak işletmenin sistemde kayıtlı olması gerekir. Sonrasında KOSGEB beyannamesinin doldurulması gerekir. Sisteme kaydın ardından bazı belgelerin teslim edilmesi gerekir. Bu belgeler KOSGEB müdürlüklerine beyan edilmelidir. Belgelerin tesliminin ardından başvuru formu doldurulur.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KOSGEB nitelikle eleman desteği hesaplaması yapılmalıdır. Önek olarak İstanbul’da bir lisans bölümünden mezun olan bir kişi 3 bin TL maaş ile bir şirkette çalışıyor ise, bu kişi için bin 500 TL değerinde geri ödeme alınmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Gereken Belgeler

KOSGEB Nitelikli eleman desteği için gereken belgeler şunlardır:

- Personel maaşına dair banka dekontu

- SGK’dan alınan borcu yoktur belgesi

- SGK’dan alınan sigorta hizmet dökümü

- İstihdam edilen kişinin diploması

- Her personele ait ücret bordrosu.