Koronavirüs vergi ödeme ertelemesi olacak mı? Esnaf ne yapacak?

Koronavirüs vergi ödeme ertelemesi olacak mı? Esnaf ne yapacak?

Koronavirüs vergi ödeme ertelemesi olacak mı? Esnaf ne yapacak? Vergi ertelemesi konusunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan açıklama geldi. İşte detaylar.

Coronavirüs salgınının engellemek amacıyla birçok işletmenin çalışmalarına ara verilmesine karar verildi. Devlet bu süreçte esnafın ve Kobi’lerin en az şekilde etkilenmesi amacıyla ekonomik önlem planlarını devreye soktu. Esnaflar vergi ve prim ödemelerinin ertelenmesini talep ediyor.

Corona virüs salgınının süresi arttıkça ekonomik olarak etkilenmeler artmaya başladı. Buna karşın turizm ve perakende sektörlerinden bu hafta yapılan açıklamada kredi ve vergi ödemelerinin ertelenmesi talebi gündeme geldi. Özel sektörde ise bazı farklı talepler isteniyor. Bu taleplerin başında asgari ücret desteğinin arttırılması, işyeri kiralarının devlet tarafından karşılanması veya kira ve kredi borçlarının ertelenmesi geliyor.

Esnafların kredi borçlarını yapılandırma ve erteleme isteği, KYK borçlarının ertelenmesi ile vergi ödemelerinin ertelenmesi gibi talepler şuanda gündemin bir numaraları konusu olmuş durumda. Bu konuya ilişkin çalışmalar başlatıldı. Yapılan son açıklamaya göre vergi ödemelerinin süresinin arttırıldığı açıklandı.

Esnafa korona vergi ödeme ertelenmesi müjdesi geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı 31 Mart 2020 tarihine kadar yatırılması gereken yıllık gelir vergilerinin 30 Nisan 2020 tarihine ertelendiği açıkladı. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemeler giderek artarken devlet vatandaşı mağdur etmemek için yeni uygulamaları yürürlüğe koyuyor. Bunlardan sonuncusu ise yıllık vergi ödemelerinde oldu.

Yapılan erteleme sonucu virüs nedeniyle zor günler geçiren esnafın bir nebze de olsa rahat bir nefes alması sağlandı. Bakan Berat Albayrak yıllık vergi ödemesinin yanı sıra borçların yapılandırılması ve ertelenmesi gibi taleplerinde değerlendirildiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu hafta sonu yapacağı toplantının ardından ekonomik teşvik paketinde çalışan kişilerin birkaç aylık maaşlarının işsizlik fonu ile ödenmesi, sigorta ve vergi borçlarının birkaç ay ertelenmesi gibi önlemlerin alınması bekleniyor.

Corona nedeniyle vergi erteleme başvurusu nasıl yapılır?

Vergi erteleme başvuruları Vergi Dairesi resmi intenet sitesi üzerinden yapılıyor. Resmi siteye girildiğinde Erteleme ve Taksitlendirme Talep ve Değerlendirme Formu bölümünden borç işlemleri ve ödeme konusunda diğer işlemleri yapabilirsiniz.

Diğer işlemler arasında Borç durum yazısı talebi, taksitlendirme ve tecil bilgilerim, Borç ödeme ve detayları gibi bölümler yer almaktadır.

2020 yılında vergi affı gelecek mi?

Corona virüs nedeniyle birçok işyeri ve sahibi zor günler geçiriyor. Devlet işyeri sahiplerinin durumdan en az şekilde etkilenmesi için çalışmalar yapıyor. Vatandaşların gözü ise 2020 yılında vergi affı olacak mı sorunda. Hazine ve Maliye Bakanlığı 3 aylık yeni vergi düzenlemesini yürürlüğe koydu ancak bu gelişmenin ardından vergi affı konusu gündeme geldi. Uzmanların 4 milyon kişinin vergi affı veya düzenlemesi beklediğini ve bunun bir şekilde yapılandırılması gerektiğini dile getirmesi sonucu çalışmaların başladı bildirildi.

Corona faizsiz esnaf kredi desteği verilir mi?

Corona virüs nedeniyle küçük esnaf ve işletmelerin kapatılması ve bir sonraki açıklamaya kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Buna karşın ekonominin dayanağı olan esnaflar büyük zarar içinde olacak. Devlet bu zararın azaltılması için çalışmalara başladı. Bu konu özelinde bankaların esnada faizsiz kredi vermesi gündemde.

Corona KYK borcu erteleme yapılır mı?

Öğrencilere verilen KYK ödemelerinde öğrencilerin iş bulmasıyla birlikte geri alınmasına başlanıyordu. Ancak coronavirüs nedeniyle iş yerlerinin durdurulması öğrencilerin iş bulma sürecini de etkiledi. Devlet bu konuda öğrencilere KYK borçlarını ödeme konusunda erteleme yapabileceklerini açıkladı.

Corona kredi borçlandırma gelecek mi?

Corona virüs nedeniyle işyerlerinin kapatılması kredi borcu olan vatandaşları olumsuz etkiledi. Buna karşın vatandaşların gözü kredi borcu ertelemesine çevrildi. İşyeri sahipleri dükkanların kapatılmasıyla borçlarını nasıl ödeyeceklerini düşünüyor. Devlet ülke ekonomisi ve halkın bu konuda en az zarar görmesi için yeni uygulamaları yürürlüğe koyuyor. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanları konuyla ilgili bir açıklama yapılmasını istiyor. Devlet ekonomik destek paketlerinin hazırlandığını duyursa da vatandaşlar uygulamaların hemen yapılmasını istiyor.

Özellikle kredi borcu olan esnaf ve işletmeciler kredi borçlarının yapılandırılması konusunda bir açıklama yapılmasını bekliyor. Konuyla ilgili çalışmalar sürerken henüz net bir gelişme yaşanmadı. Ancak kısa süre içinde ekonomik destek paketinin yürürlüğe girmesi bekleniyor.