25 Nisan 2020 Cumartesi 08:20
Koronavirüs sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardımları yapan kurum ve kuruluşlar
Takip Et:

Korona virüs salgını ekonomik hayatı da etkilemeye başladı. Yetkililer bu kapsamda vatandaşları süreci en az hasarla atlatması için yardım paketleri hazırladı. Bu süreçte vatandaşları maddi sorunlar yaşamamaları adına başta Cumhurbaşkanı olmak üzere birçok kurum ve kuruluş destek paketlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk olarak Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini devreye soktu. Ardından bakanlıklar ve belediyeler yardım paketleri hazırlamıştı. Son olarak bankalarda vatandaşlara nakit sorunu yaşamamaları için kredi erteleme fırsatlarını müşterilerine sundu.

Maddi yardım yapan kurum ve kuruluşlar

Mart ayında ülkemizde ilk vakanın görülmesinin ardından alınan önlemler çerçevesinde birçok sektör ekonomik olarak sorun yaşamaya başladı. Birçok kurum ve kuruluş ekonomik olarak sorun yaşayan sektörlere yardım paketlerini sundu.

Bu kapsamda ilk olarak bankalar destek paketlerini açıkladı. Birçok banka bireysel ve ticari kredi ödemelerinde erteleme fırsatı sunarak müşterilerine bir nebze olsun nefes aldırdı. Ardından 3 kamu bankası Ziraat, Vakıf ve Halkbank temel ihtiyaç kredisi kapsamında vatandaşlara 10 TL’ye kadar ilk 6 ay geri ödemesiz kredi fırsatını sundu.

Destek paketlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasıyla katıldı. Erdoğan 5 maaşını kampanyaya bağışladığını ve herkesin destek vermesini istedi. Bu kampanyanın ardından başta İstanbul, Ankara ve İzmir belediyeleri olmak üzere birçok belediye yardım kampanyalarına başladı.

Yapılan yardım kampanyalarında maddi desteklerin yanı sıra gıda paketleri, yakacak yardımları gibi yardımlarda yer almaktadır. Vatandaşlar bu yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini araştırmaya başladı. Devlet adına yapılan yardımların başında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yer alıyor. Bakanlık bünyesinde kayıtlı olan ve yardıma muhtaç ailelere 1.000 TL yardım ödemelerinin ilkini yapmıştı.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan ve tüm il, ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına yardım başvurularında bulunuluyor. Ülkemizde toplam 1.033 Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı bulunmaktadır.

Korona virüs salgını sürecinde bu vakıflar maddi yardımlar, gıda yardımları, eğitim yardımları gibi yardımlara devam ediyor. Bu yardımlardan ihtiyaç sahibi aileler faydalanabiliyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yardımlarını 7 ana gruba ayırmıştır. Bu yardımlardan şu şekildedir:

 • Barınma yardımı ihtiyaç sahibi vatandaşlara başvuru yapmaları halinde heyet onayı alınırsa ailelere 15 bin, 20 bin ve 25 bin liraya kadar yardımlar yapılıyor.
 • Gıda yardımları yardıma muhtaç ailelere başta dini bayramlarda olmak üzere yapılıyor.
 • Yakacak yardımı soğuk kış günlerinde yardıma muhtaç ailelere 500 kilo olarak verilmektedir.
 • Eğitim yardımları ise ilköğretimde okuyan kız öğrencilere 40, erkek öğrencilere 25 TL, ortaöğretimde okuyan kız öğrencilere 60, erkek öğrenciye 50 TL olmak üzere belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır. Maddi yardımların yanı sıra kitap yardımları da yapılmaktadır.
 • Sağlık yardımlarının içerisinde doğum yapan anne ve bebeği için 75 TL, hamilelik döneminde olan anneye 70 TL yardım yapılmaktadır. Bu ödemeler 1 yıl süreyle iki ayda bir yapılır. Engelli ve hasta olan ihtiyaç sahibi kişilere ise engelli maaşı verilmektedir. Engelli maaşı 2020 yılında 1.460 TL olarak belirlenmiştir.
 • Engelli vatandaşlara engel oranına göre 537 TL ile 805 TL arasına ödeme yapılır. Yardıma muhtaç yaşlılara ise 672 TL ödeme yapılır.
 • Kadına yönelik yardımlar ise doğum yardımı olarak verilir. Doğum yardımlarında ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL yardım verilir. Eşi vefat eden kadınlara ise iki ayda bir 275 TL ödeme yapılır.

Durumu olmayanlara yardım yapan kuruluşlar

Yardıma muhtaç kişilere yardım yapan kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Sosyal Hizmetler
 • Belediyelerin Sosyal Yardımları
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • İHH Vakfı
 • Kızılay

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı korona virüs salgını sürecinde yapacağı yardımları 3 faz şeklinde açıkladı. Birinci fazda bakanlık bünyesinde kayıtlı yardıma muhtaç kişilere 1.000 TL ödeme yapıldı. Bu yardımlarda 2 milyon aileye yararlandı. Birinci faz yardımı için herhangi bir başvuru yapılması gerekmiyor. İkinci faz yardımları da yine bakanlık bünyesinde kayıtlı kişilere veriliyor. Bu fazla birlikte toplam 4 milyon aileye yardım yapılmış olacak.

Bakanlığın belirlediği üçüncü faz da ise korona virüs nedeniyle ekonomik sorun yaşayan kişilere veriliyor. Bu yardımlara başvuru yapılmalıdır. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru yapan kişilere aylık 1.000 TL yardım ödemesi yapılacak.

Vakıflar Müdürlüğü sosyal yardımları

Vakıflar Müdürlüğü ihtiyaç sahibi aileleri tespit eder ve bu ailelere yardımlarda bulunur. Bu yardımlardan faydalanmak için muhtaçlık belgesinin olması gerekmektedir. Vakıflar Müdürlüğü Hizmetleri arasında şunlar bulunur:

 • Muhtaç Aylığı
 • Burs Hizmetleri
 • Aşevi Hizmetleri
 • Yurt İçi ve Yurt Dışı Gıda Yardımları

Sosyal Hizmetler yardımları

Sosyal Hizmetler valiliklere bağlı her ilde bulunan kurumlardır. Bu kurumların yardımlarından faydalanmak için Nüfus Müdürlüklerine giderek başvuru yapılmalıdır. Başvurularda sizden muhtaçlık belgesi isteyeceklerdir.

Kızılay yardımları

Türk Kızılayı sadece afetlerde çalışan bir kurum değildir. Kızılay yardıma muhtaç kişilere gıda paketleri maddi yardımlarda bulunur. Bu yardımlarda faydalanmak için Kızılay şubelerine giderek form doldurulması gerekmektedir.


Son Güncelleme: 25.04.2020 08:20
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler