Korona Virüs altın fiyatlarını etkiler mi? Altın fiyatları yükselir mi?

Korona Virüs altın fiyatlarını etkiler mi? Altın fiyatları yükselir mi?

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısının 10 bin sınırını aşmasıyla birlikte koronavirüs altını etkiler mi, yükselir mi tartışmaları başladı. İşte altın fiyatlarına ilişkin yapılan değerlendirmeler.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra Antartika dışındaki bütün kıtalara yayılan koronavirüs sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetti. İlk vakanın ortaya çıkmasıyla birlikte vatandaşlar panik yaşayarak marketlere akın etmeye ve temel ürünleri almaya başlamıştır. Koronavirüsün ekonomi üzerindeki etkileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İstanbul Kültür Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, döviz kuru ve altındaki yükselişin virüsün etkisinin sona ermesiyle gerileyeceğini kaydetti.

Alçın, vatandaşlar için sükunet çağrısında bulundu ve gıda problemi olmadığını işaret ederek vatandaşların marketlere saldırmasının anlamsız olduğuna vurgu yaptı.

Bahar aylarında çekilme yaşanacak

Koronavirüs ten sonra ABD dolarının değer kazandığını konuşan Alçın, Türkiye’nin de bunların içerisinde fakat daha yüksek değer kaybı olan ülkeler olduğunu dile getirdi. Yılsonu dolar beklentisinin 6.40-6.45 bandında olduğunu fakat virüsün etkisinin azalmasıyla birlikte bahar aylarına doğru bir geri çekilmenin yeniden olabileceği aktarıldı.

Altında büyük sıçramalar beklenmiyor

Altının da dolarla birlikte güvenli liman niteliği gösterdiğini konuşan Alçın, yükselişin bu yıl için bitmesinin ön görülmediğini aktardı. Rakam vermenin doğru olmayacağını anlatan Alçın, ‘’Önemli olan o yükseliş seyrinin nasıl bir hızla ilerleyeceği. Bu noktada çok büyük sıçramalar beklemiyoruz.’’ diye tamamladı.