Konut kiraları konut fiyatları ile yarışıyor!

Konut kiraları konut fiyatları ile yarışıyor!

Ekonomik kriz konutları da vurdu. Konut faiz oranları arttıkça artıyor. Konut kiraları ile konut fiyatları yarışmaya başladı. Konut için kredi almak fazlasıyla zorlaştı. Konut fiyatları, kredileri ile ilgili detaylı bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında konut fiyatları fazlasıyla artış gösterdi. Konut fiyatlarındaki bu artış insanları kredi almaya doğru götürdü. Fakat bankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranları da oldukça fazla. Vatandaşlar ne yapacağını bilemiyor.

2019 yılında özellikle Mart, Nisan ve Mayıs aylarında konut fiyatlarında artış görüldü. Bu artış konutların satışını fazlasıyla etkiledi. 2018 yılı Nisan ayında 84.403 konut satışı gerçekleşmişti. Tüm Türkiye’de gerçekleşen toplam konut satışında 2019 yılında %18,12 azalma yaşandı. 2018 yılında toplam satış 2019 yılında 1.309.000 oranında düşüş göstermiştir.

2019 yılı Mart ayında da büyük bir düşüş yaşanmıştır. Mart ayında başlayan bu gerileme Nisan ve Mayıs aylarında çoğalmıştır. 2019 Mart ayı 2018 Mart ayına göre %3,81 oranında küçülmeye gitmiştir. Ekonominin sarsılmasıyla alımlarda azalma yaşanmıştır. Konut almak artık iyi bir yatırım olarak görülmemektedir bu yüzden de konut satışlarında azalma olmuştur. Konut fiyatlarında yaşanan bu artış kiraları da büyük oranda etkilemiştir. Kiracılar bu durumdan oldukça hoşnutsuzdur. Konutlara olan geri dönüş 2019 yılında %6,05 oranında azalmaya neden olmuştur.

2019 yılında toplam elde edilen ciro 2018 yılına göre daha fazladır. Fakat bu durum henüz bir artıya dönüşmemiştir. İnşaat ciro endeksi fazlalaşmış ve bu durumun yansımaları henüz tam olarak yansımamıştır.

Konut fiyatlarını etkileyen bir etkende inşaat malzemeleri olmuştur. Malzemelerin pahalılığı konutların fiyatlarında artışa neden olmuş ve bu olumsuz bir şekilde yansımıştır. Maliyetlerin üst seviyede olması konutlarla ilgili sıkıntıların yaşanmasına neden olmuştur. Doların ve euronun yükselmesi inşaat malzemelerin fiyatının artmasına neden olmuş ve bu durum kur seviyesinin de artışına sebep olmuştur.

Konutların satılmaması ruhsat alımlarını da azaltmıştır. Türkiye genelinde azalma yaşanmıştır. Geçen yıl 75.183 yapı ruhsatı alınırken 2019 yılında bu %45,9 oranında azalmıştır. Yapı ruhsatı alarak konut inşa etmek isteyenler artık konutları yatırım olarak görmemektedir. Konut satışlarındaki bu düşüş inşaat sektöründe de sıkıntılar yaratmıştır. Geçen yıla göre konutlarda %43, ofislerde %64 oranında azalma olmuştur. Ticari amaçlı yapılan otel ve parekendelerde azalma konutlara göre daha azdır. Otellerde %13 oranında azalma meydana gelirken parekendeler de %22 oranında azalma olmuştur.

Mart ayında başlayan azalmalar Nisan ayında da devam etmiştir. Faiz oranlarının da artmasıyla ipotekli konut sayılarında büyük oranda azalma görülmektedir. Bu azalma oranı %61 lere çıkmıştır. Önümüzdeki aylarda da bu durumun devam edileceği düşünülmektedir.

Mayıs ayında konut almalar daha çok artarken bankaların verdiği konut kredilerinin faiz oranlarında büyük artış olmuştur. 2.4 puan artan konut kredisi faiz oranları satışları yine olumsuz etkilemiştir. Bu olumsuzluğun bir süre daha devam edeceği düşünülmektedir.