24 Nisan 2020 Cuma 12:30
Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır? Kömür yardımı veren kurumlar
Takip Et:

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Karar 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe koyuldu. Kanun Resmî Gazete ’de yer almasıyla birlikte ihtiyaç sahipleri tespit edilmeye başlandı. Yapılan tespitler sonrası ihtiyaç sahibi ailelere kömür yardımları 2020 yılında teslim edilmeye devam etmektedir.

2020 kömür dağıtım takvimine göre belirlenen kömür yardım miktarları yine aynı takvime göre belirlenen ailelere ve illere dağıtılmaya devam ediyor. Belirlenen kömür miktarları mart ayından yıl sonuna kadar Türkiye’nin tüm illerinde ihtiyaç sahibi ailelere karşılık bedeli olmaksızın ulaştırılıyor.

Uygulamaya konulan bu kömür yardımı kanunundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yaparak faydalanacaklardır. Dağıtılacak olan kömürlerin miktarları bir ailedeki kişi sayısı, ikamet ettikleri yerin iklim şartları ve kömürün ısıl değeri dikkate alınarak belirlenecektir. Bu miktar her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. İhtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda kömürler TTK ve TKİ tarafından tedarik edilir. Belirlenen sevkiyat programı çerçevesinde belirlenen illere temin edilir.

Kömür yardımı başvuru dilekçesi

İhtiyaç sahibi ailelerin yapılan kömür yardımlarından faydalanabilmek için yapacakları başvurunun ilk adımı için önce başvuru dilekçesini doldurmaları istenir. Kurumlar arası başvuru dilekçeleri farklılık gösterebilir. Her kurum kendi evrak ve prosedürlerini kendileri belirler.

Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları dışında ihtiyaç sahibi ailelere ısınma yardımı başvurusu yapılan diğer kurum ve kuruluşlar; belediyeler, sivil toplum kuruluşları valilikler ve kaymakamlıklara başvurular yapılabilmektedir.

Kömür yardımı veren kurumlar

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • İl/İlçe Belediyeleri
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • Valilikler
  • Kaymakamlar muhtaç ailelere yardım yapan kuruluşlardır.

 

Belediyelerin kömür yardımı nasıl alınır?

Belediyelerin gıda erzak para yardımları sosyal yardım politikaları kapsamında yaptığı yardımlardandır. Bu yardımlara ek olarak özellikle kış aylarında ısınma gibi hayati ihtiyacını karşılayamayan ihtiyaç sahibi ailelere ısınma yardımı olarak kömür yardımı da sağlamaktadır.

Sivil Toplum Kuruluşları kömür yardım başvurusu

Sivil Toplum Kuruluşları her ilde bulunup hizmet vermektedir. Sivil Toplum Kuruluşları kendi belirledikleri ihtiyaç sahibi ailelere odun ve kömür gibi ısınma yardımlarını kendi listelerine göre yaparak ısınma ihtiyacını karşılayamayan muhtaç ailelere yardımları ulaştırıyor ve yaşadıkları zorluklara yardımcı oluyor.

Bu yardımdan faydalanabilmek için yaşadığınız şehirdeki STK’lara başvuru yapabilirsiniz.

 

Devlet kömür yardımı nasıl başvurulur?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak yürütülen sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunacak kişiler adına dosya açılmaktadır. Daha öncesinde açılan bir dosyası var ise yeni yapılacak yardım var olan dosyası üzerinden yapılacaktır. Daha önceden oluşturulmuş dosyası bulunmayan vatandaş için ise başvuru dilekçesi ile müracaat etmeleri sonrası sosyal yardımlaşma vakıflarının belirlediği listelere göre yardımlar ulaştırılacaktır.

İhtiyaç sahiplerinin vakıflar dışında yardım talep edebileceği kurumlardan biri de mahalle muhtarlıklarıdır. İhtiyaç sahibi bağlı olduğu mahallenin muhtarlığına başvuruda bulunarak kurum ve kuruluşlardan bu yardımları temin edebilirler. Mahalle muhtarlığı başvurusu ile muhtardan muhtaçlık belgesi talep edilir. Muhtar muhtaçlık belgesini mahalle sakinin ihtiyaç sahibi olduğunu belgelemek adına çıkarır. Kişi kurum ve kuruluşlara bu belgeyle başvuruda bulunduktan sonra hakkında durumunun araştırılmasını talep eder ve yardımlardan faydalanabilir.

 

Kömür yardımı veren kurumlara başvuru

İhtiyaç sahibi ve yeterli geliri olmayan aileler ısınma yardımı için dilekçelerini yardım yapan kurum ve kuruluşlara vererek bu yardımı talep edebilirler.

Yardım talep eden ihtiyaç sahibi kişi ve ailelerin vatandaşlık numaralarının yazdığı kimlik belgelerinin aslı ve fotokopisi ile beraber yazmış oldukları başvuru dilekçesini ilgili kurum ve kuruluşlara bizzat kendisi gidip iletmeleri gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde yardım talebini kısaca ifade ettiği bir açıklama yazısı bulunmalıdır.

 

Kömür yardımı için gerekli başvuru belgeleri nelerdir?

İhtiyaç sahiplerinin yardım talep ettiği kurum ve kuruluşlarda talep edilen belgeler ve evraklar değişiklik gösterebilmektedir. Ama her yerde genelde istenen belgeler şu şekildedir;

  • Başvuruyu yapan ihtiyaç sahibinin başvuru dilekçesi
  • Başvuruyu yapan ihtiyaç sahibinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Mahalle muhtarlığından alınan muhtaçlık belgesi vb. evraklar
  • Belgeler ile şahsen yardımda bulunan kurum ve kuruluşlara yardım talebi başvurusu yapılabilir.

 

Kömür yardımları kimlere verilir?

İhtiyaç sahibi ailelerin yardımdan faydalanabilmeleri için heyet tarafından muhtaçlık durumlarını onaylanmış olmaları gerekir. Devlet onayladığı ailelere ısınma yardımında bulunur. Başvuruda bulunan ailelerin emekli olmaları ya da düzenli bir maaş girdilerinin olması devlet destekli ısınma yardımını almalarına engel olmamaktadır. İhtiyaç sahibi aileler talepte bulundukları takdirde ilgili kurum ve kuruluşlardan ısınma yardımı kömür alabilirler.

Kömür yardımının verilmeyeceği ve yardımda bulunulmayacağı şartlar vardır. Kişilerin başka bir konuttan kira gelirinin olması, bulunduğu evin doğalgaz ya da merkezi sistem gibi yollarla ısınıyor olması ihtiyaç sahibine devlet destekli kömür yardımı bulunulmasına engeldir.

 

Devlet destekli kömür yakacak yardımı için gerekli olan şartlar nelerdir?

 İhtiyaç sahiplerine yardım amaçlı muhtaç ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılmasına yönelik karar 1 Ocak 2020 itibariyle yürürlüğe girdi. Yardımın hangi ailelere ne miktarda yapılacağına yönelik gerekli araştırma ve incelemeler her ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından tespit edilmektedir. Ailenin yaşadığı bölgenin iklim koşulları, ailede yaşayan kişi sayısına göre kömür yardımın miktarı belirlenir. Bu ısınma yardımları için aile belirlemede il ve ilçelerin belediyeleri, mahalle muhtarlıklarının da tespitleri de yer almaktadır.

Kömür yardımı alabilmek için ailede kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 1’i kadar yani 701,32 TL olmalıdır. İhtiyaç sahibi olan ailelerin hane kişi başına gelir dağılımına göre yoksul aile grubuna girdiği takdirde mahalle muhtarlarından muhtaçlık belgesini alması gerekir. Muhtaçlık belgesini edinen aileler devletin ısınma yardımından faydalanabilmektedir.

 

Kömür yardımları ne zaman dağıtılır?

TKİ ve TTK tarafından belirlenen sevkiyat tarihlerinde belirlenen çerçevede teslimatlar yapılır. Ailelerin aciliyet durumuna göre dağıtım listesi oluşturulur. En geç 1 ay içinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla kömür yardımı ailelere teslim edilir. Kömür yardımları karşılık beklenmeksizin yapılacağı için yardımların üzerinde “para ile satılamaz” ibaresi yer alır.

Kömür yardımı sorgulama

İhtiyaç sahibi ailelerin başvuruda bulunduktan sonra e-devlet aracılığıyla yardımlarını sorgulayabilirler. Sorgulama esnasında T.C. kimlik numaraları ve şifreleri aracılığıyla giriş yapmaları gerekir. Arama butonuna sosyal yardım bilgileri sorgulama yazarak istedikleri bilgiye ulaşacaklardır. Vakıflara da yine kimlik numaraları ile sorgulayabileceklerdir.Son Güncelleme: 24.04.2020 12:30
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler