Kısa Çalışma veya İşsizlik Ödeneği Temmuz 2020 ödemeleri hesaplara yatıyor!

Kısa Çalışma veya İşsizlik Ödeneği Temmuz 2020 ödemeleri hesaplara yatıyor!

Pandemi ile birlikte işten çıkarılan ve ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlara sunulan nakdi destek temmuz ayında da devam ediyor. Kısa Çalışma veya İşsizlik Ödeneği adı altında yapılan ödemeler vatandaşların hesabına yatırılıyor.

Korona virüsün ülkemizde çıktığı günden bu yana alınan önlemlerin yanı sıra vatandaşa yönelik yapılan kalkınma planlarından birisi olan nakdi destek ödemeleri, işten ücretsiz izne çıkarılan kişiler için büyük önem taşıyor. Kısa Çalışma veya İşsizlik Ödeneği adı altında vatandaşa sunulan bu destek uygulamasında, uygulama şartlarına uymayan kişilere de ücretsiz izne çıkartıldıkları sebebiyle destek sağlanmaktadır. Pandemi sürecinde başlatılan uygulamada temmuz ayı ödemeleri de yatırılmaya başlandı.

Ödemeler 8-10 Temmuz tarihinde

Ödemeler hakkında açıklama yapan Çalışma Bakanlığı, temmuz ayı ödemelerinin 8-10 2020 tarihleri arasında vatandaşların hesaplarına yatırılacağını duyurdu. Nakdi destek alacak kişiler PTT tarafından adına yatırılmış olan parayı çekme hakkına da sahip olacaklar.

8 Temmuz’da başlayacak olan nakdi destek ilk olarak 15 Mart sonrası işten çıkarılmış kişilere yapılacak. 9-10 Temmuz tarihlerinde ise korona virüs sonrası ücretsiz izne çıkarılmış olan vatandaşlar nakdi destek yardımı alacak. T.C. numarasının son hanelerine göre yatırılacak olan destek, 0-2-4 ile biten T.C. numarasına sahip kişilere 9 Temmuz tarihinde yatırılacakken, 6-8 ile T.C. numarası biten kişilere 10 Temmuz tarihinde yatırılacak.

Ücretsiz izin nakit destek sorgulama

Yatırılacak olan nakdi destek hakkında bilgi almak isteyen ücretsiz izne çıkarılmış vatandaşlar, e-devlet üzerinde bu nakdi desteği sorgulayabilecekler. Yapılması beklenen ödemeler 3 gün içerisinde tüm ihtiyaç sahiplerinin hesabına geçmiş olacak.

Ücretsiz izin desteği ne zaman bitecek?

Pandemi sürecinin başlangıcından sonra 17 Nisan 2020 tarihi ile birlikte verilmeye başlayan nakdi destek 3 ay sürecek ve 17 Temmuz’da son bulacaktı. Ancak geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu ödemenin bir ay daha uzatılacağını açıklamıştı. Bu açıklama ile birlikte 17 Nisan 2020 tarihinden sonra başvuran işletmelerde çalışan vatandaşlara 17 Ağustos 2020 tarihine kadar nakdi destek sağlanacak.