Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl Yapılır? Kısa çalışma ödeneğinden kimler, nasıl faydalanabilir?

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl Yapılır? Kısa çalışma ödeneğinden kimler, nasıl faydalanabilir?

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu nasıl yapılır? Kısa çalışma ödeneğinden kimler, nasıl faydalanabilir? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili merak edilenleri sosyal medya hesabı üzerinden açıkladı.

Kısa Çalışma Ödeneğine 270 Binden Fazla Firma Başvurdu

Korona virüs salgını nedeniyle iş yerleri kapatıldı. Ücretsiz izne çıkmak istemeyen çalışanların mağdur olmaması için firmalara Kısa Çalışma Ödeneği verileceği açıklanmıştı. Ödenek için başvurular başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, son değerlendirmelere göre kısa çalışma ödeneğine 270 binden daha fazla firmanın başvurduğunu söyledi.

Başvuran firmaların 3 milyondan daha fazla çalışanı için bu başvuruyu yaptığı öğrenildi. Bakan Selçuk, başvuruların fazlalığını belirtti ancak ödemeler için tespitlerin ve değerlendirmelerin hızlandırıldığını, uygunluk tespiti için firmaların uzun süre beklemeyeceğini söyledi.

Kısa Çalışma Ödeneğine başvurular online şekilde yapılmaktadır. Başvuruların değerlendirme sürelerinin kısaltıldığının altı özellikle çizildi. Firmalar uzun değerlendirme süreçlerinden geçmeyecek, kısa süre içerisinde sonuç elde edilecek.

Kısa Çalışma Ödeneğine Kimler Başvuru Yapabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal medya hesabında en çok sorulan soruları yanıtladı. Kısa Çalışma ödeneği ile ilgili pek çok soru soruldu. Bakan Selçuk, başvuru yapanlarda sektör ayrımı yapılmadığını açıkladı. Her sektörden firma ihtiyaç halinde ödenek başvurusunda bulunabilir.

Binlerce firmanın başvuru yaptığını belirten Bakan Selçuk, sektörlerin dağılımı da açıkladı. %40 oranında imalat sektöründen firmaların, %15 oranında toptan ve perakende sektöründen firmaların, %12 oranında konaklama ve yiyecek hizmetleri sektöründeki firmaların başvurduğunu söyledi. Bu süreçte en çok küçük işletmelerin zorlandığının altını çizen Bakan Selçuk, başvuru yapan işletmelerin 3 kişiden daha az çalışanının bulunduğunu belirtti. Daha sonra 4 ile 9 arasında çalışanı olan işletmelerin başvurduğunu söyledi. Genellikle 50 kişiden az çalışanı olan işletmelerin başvuru yaptığını belirtti.

Türkiye’nin nabzını tutan haber sitesinin mobil uygulamasını hemen edin! -

Güncel haberler, en objektif yorumlarla karşında! Hemen sen de Gursesgazetesi Facebook grubuna katıl, haberleri takibe başla!