Kira borçları ertelenecek mi? Salgından etkilenmiş kiracıların kiraları ertelenecek mi?

Kira borçları ertelenecek mi? Salgından etkilenmiş kiracıların kiraları ertelenecek mi?

Yetkililer tarafından alınan kararla koronavirüs nedeniyle maddi sıkıntılar yaşayan kiracılar kira ödemeyebilir. Ev sahipleri kiracılarını ödeme yapamadıkları gerekçesiyle evinden çıkaramayacak.

Koronavirüs sebebiyle milyonlarca kişi maddi sorunlar yaşamaya başladı. İşi duran ve maaş alma sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için devletten müjdeli açıklamalar gelmeye başladı. Devlet tarafından alınan kararla kiracıların ödeyemedikleri kiralar ertelenebilecek. Coronavirüsün ekonomiye etkisinin azaltılabilmesi için ev sahipleri Haziran ayının sonuna kadar ödenemeyen kiralar için sözleşmeyi feshedemeyecek.

Kira borçları ertelenecek mi?

Ev sahipleri, kiracılarının kiralarını ödememesi halinde sözleşmeyi feshedebiliyor. Fakat bu durum coronavirüs nedeniyle şuan için geçerli olamayacak. Devletin coronavirüs tedbirleri çerçevesinde aldığı ve kiracıları yakından ilgilendiren karara göre vatandaşlar maddi sorun nedeniyle kiralarını ödemek zorunda olmayacaklar. Mart – Haziran ayları arasında geçerli karar çerçevesinde ev veya işyeri sahipleri kiracılarını ödeme yapmamalarını gerekçe göstererek evden çıkarmayacak.

Kira ödemeyenler salgından etkilenmiş olmalıdır

Kira ödeyemeyen kişilere bu hakkın tanınabilmesi için virüsten etkilenmesi gerekiyor. Salgın nedeniyle maaşını alamayan, işinden ayrılan veya maddi sorun yaşadığı için kira ödeyemeyen kişiler için hazırlanan destek paketi kapsamında belirlenen süre kapsamında kira ödenmek zorunda olunmayacak.

Kiracılar virüsten etkilendiğini kanıtlaması halinde Haziran ayı sonuna kadar kira ödememe hakkına sahip olacaklar. Buna göre ev sahipleri de kiracılarının sözleşmesini feshedemeyecek.

İşyeri kiralarında da aynı şart geçerli mi?

Konut kiracıları virüs nedeniyle alınan kararı müteakip işyeri kiracıları da kendilerine böyle bir hakkın tanınıp tanınmayacağını araştırmaya başladılar. Alınan karara göre kira ödememe hakkı işyeri kiracılarını da kapsıyor. Kiracısı olduğu işyerini virüs nedeniyle kullanamayan kişiler kira ödemelerini yapamadıklarını belgelemeleri halinde ödemeleri Haziran sonuna kadar erteleyebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.