Kentsel Dönüşümde Süreç Hızlandırılıyor! İller Bankasından Belediyelere 4 Milyar Lira Kaynak!

Kentsel Dönüşümde Süreç Hızlandırılıyor! İller Bankasından Belediyelere 4 Milyar Lira Kaynak!

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında atak yapıldı. Bu sürecin hızlandırılması adına Konut kredilerine hibe desteği yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm projelerinin İller Bankası’nın aracılık etmesi suretinde 4 Milyar TL seviyelerinde bir kaynakla destekleneceğini ifade etti…

Kentsel Dönüşümde Atak! Konut Kredilerine Hibe Desteği Yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birtakım açılışlarda ve törenlerde yer almak için Hatay’a geldi. Hatay Valiliği’ni ziyarette bulunan Bakan burada Vali Rahmi Doğan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, Hüseyin Yayman, Hacı Bayram Türkoğlu, Sabahat Özgürsoy Çelik, Abdulkadir Özel, belediye başkanları ve kurum müdürleriyle birlikte basına kapalı bir şekilde toplantı yaptı.

Bakan sonrasında yaptığı konuşmada 8.000 senelik bir geçmişi olan Hatay şehrinde olduklarını ifade ederek şehrin problemlerini ve şehirdeki hayat standartlarını yükseltecek pek çok projenin tartışma aşamasında olduklarını kaydetti. Bakan yapılması gereken projeler kapsamında gerekli kararları alındığını ifade etti.

Kentsel dönüşüm konusunda ilçelerde bulunan kimi mahallelerde gerçekleştirilecek faaliyetler hususunda bilgiler veren Murat Kurum, bunların kentin özüne, kültürüne ve yöresel mimarisine uyacak şekilde yapılacağı yönde projelere imza atılacağını belirtti.

Hatay’ın bir yandan sanayi diğer yandan da tarım şehri olduğuna ve tarım, turizm ve sanayinin daha ileri seviyelere taşınabilmesi için Valilik ile beraber faaliyetlerde bulunacaklarını kaydetti.

Türkiye çapındaki tüm valiliklere bir genelge gönderildiğini ve bu genelgede şehirde bulunan tehlikeli alanların 3 ay süre içinde belirlenerek kendilerine geri dönüş yapılması talimatını verdiklerini söyledi.

Bakan valiliklerin bu konuda tüm şehirlerde en tehlikeli alanlardan başlayacak şekilde belirleme faaliyetlerinin başlatıldığını ve onlarında senede 300.000, sonraki 5 sene içinde de toplam 1,5 milyon konut yapacaklarını bildirdi. Ülke çapında artık tehlike arz eden konutların olmasını istemediklerini ve bunun için kentsel dönüşüme kredi sağlamak adına İller Bankası ile bir anlaşmaya vardıkları ifade etti. Resmileşen kanun kapsamında, kentsel dönüşüm projelerinde %50 seviyesine kadar hibe desteği, kredi desteği vermek suretiyle ortalama 4 milyar liralık da kaynağı kentsel dönüşüm projelerine yatıracaklarını söyledi. Belediyelerle beraber uygulanmasına devam edilecek olan ve TOKİ ile gerçekleştirilecek olan 40.000 konutun dışında, İller Bankası aracılığı ile 4 milyar TL boyutlarında bir kredi kaynağının belediyelere verilmesi ile kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılmış olacağına değinen Kurum, bu noktada %50’ ye kadar kredi faizinde hibe yardımı vererek kentsel dönüşüm için büyük önem arz eden bir sürecin başlatılmış olacağını da kaydetti.

Hatay’da Yapılan Stat Yakında Sonlanacak

Murat Kurum Hatay’da gerçekleştirilecek yatırımlar hakkında birtakım söylemlerde de bulundu.

Hatayspor’un Ziraat Türkiye Kupası’nda gerçekten iyi mücadele ettiğini söyleyen Bakan, takımı mücadelesinden ötürü tebrik etti.

Hatayspor’a yeni bir stat inşa edildiğini belirten Bakan, TOKİ ile gerçekleştirilen yapım çalışmalarının Ekim ayında sona ereceğini ifade etti.

Önceki stadın yer aldığı bölgenin ise millet bahçesi olacağını söyledi.

Bütün vatandaşların gönüllerini yapmanın onlar için bir mecburiyet söyleyen Kurum, önlerindeki seçimleri de göz önünde bulundurarak vatandaşa hizmet etmek yolunda devamlı şekilde yenilikler, değişiklikler ve bu gibi faaliyetleri yapmaları gerektiğini söyledi.

Bakan, Hatay’da tarihi açıdan eski yapılarında ortaya konması için sokak sağlıklaştırma projesine imza atacaklarının haberini verdi. Bu konu kapsamında Antakya Belediyesi’ne gelecek hafta ile birlikte 2 milyon TL hibe gönderileceğini de ifade ederek sözlerine son verdi.