Kara listeden nasıl çıkılır? Banka kara listesi nedir, çıkmak için ne yapılmalıdır?

Kara listeden nasıl çıkılır? Banka kara listesi nedir, çıkmak için ne yapılmalıdır?

Milyonlarca kişi ödemelerini zamanında yapmadığı için kara listeye alınıyor. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Vatandaşların merak ettiği noktalar ise; banka kara listesi nedir, çıkmak için ne yapılmalıdır? Merak edilen tüm detaylar haberimizde.

Bankalar her müşterisi ile olan durumu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına alınır. Kişilerin bankalardan aldıkları kredileri hangi aralıklarla, düzenli bir şekilde ödediklerini, kart taksitlerini varsa kredi kartı ödemelerini gibi her türlü durum KKB tarafından kayıt altına alınır. Bu durum vatandaşların yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde kara listeye girmelerini sağlar. Yani halk arasında kara liste denilen duruma sebep olan etkenler bunlardır.

Kara listeye neden girilir?

Kredi kartı ödemelerinizi veya bankadan aldığınız kredi taksitlerini belirtilen tarihlerde geri ödemeniz gerekmektedir. Ancak ödemelerini yapmaz veya gecikmeli olarak yaparsanız bu sicilinize işler. Sicilinize işleyen bu durumda otomatik olarak kredi notunuzun düşmesine neden olur. Ayrıca bilinmelidir ki 90 gün içerisinde ödeme yapılmazsa banka hakkınızda yasal takip başlatma hakkında sahiptir. Dolayısıyla 90 gün sonra borcunuzu kapatsanız da bu durum KKB tarafından kayıt edilir ve kredi sicilinize işlenir.

Kredi notunuz düştükçe kara listeye girme olanağınız artacaktır. Kara listeye girmenin haline kredi başvurularınız kabul edilmeyecektir. Ayrıca kredi kartı veya tüketici kredisi borcunu zamanında ödemediğiniz takdirde hakkınızda çıkacak yasal takip sürecini tüm bankalar görebileceğinden hiçbir banka size kredi vermeyebilir.

Kara listeden nasıl çıkılır?

Kara listeden çıkmanın en etkili ve ilk yolu olarak ‘borcu yoktur’ belgesi almak gösterilir. Borcunuzun hepsini ödedikten sonra bu belgeyi alabilir ve kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki kredi siciliniz 5 yılda bir yenilense bile bankalar daha eski olan kredi notu ve sicilinizi görebilirler. Bazı bankalar geçmiş dönemde kara listede olduğunuzu söyleyerek kredi vermeyebilir. Kara listeden çıktıktan sonra da tüketici borçlarınızı zamanında ödemeye dikkat edin. Bu sizin kredi notunuzu tekrar yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Kara listeden çıktınız ve kredi kartı almak istiyorsanız, ilk olarak maaşınızın bulunduğu bankaya gitmelisiniz. Bankada olan düzenli geliriniz sayesinde başvurunuzun kabul görmesi yüksek ihtimaldir. Bunun dışında bankadan mevduat hesabı açmak veya otomatik ödeme talimatı vermek de kredi notunuzu yükseltir ve başvurunuzun kabul görme şansı artar.