18 Ocak 2020 Cumartesi 01:15
Kanal İstanbul projesinin maliyeti ne kadar? Kanal İstanbul yapımı ne kadara mal olacak?
Takip Et:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 seçimlerinde seçim vaadi olarak gündeme getirdiği Kanal İstanbul projesinin maliyeti son günlerin en çok konuşulan konularından birisi oldu.

Kanal İstanbul projesi 2011 yılındaki seçimden sonra 28 Kasım’daki ÇED İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısında yeniden gündeme getirilmişti. Gazetelerde çıkan haberlere göre Kanal İstanbul projesine başta İBB Ekrem İmamoğlu ve partisi CHP ile İyi Parti, HDP ve Saadet Partisi olumsuz bakıyor.

İstanbullu vatandaşlar yılbaşından önce Çevre İl Müdürlüklerinin önüne giderek projenin yapılmaması için ÇED raporuna itirazlarda bulunmuştu.

kanal istanbul

Erdoğan: “ Kanalı yapmakta geç bile kaldık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm bu tepkilere rağmen Boğazlar üzerindeki yük ve insan trafiğini azaltmak için bu projenin yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan parti grup toplantısında konuyla ilgili şu sözleri kullandı: “‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemden itibaren böyle bir Kanal İstanbul projesinin arayışı içerisine girdik. 2011’de milletimize bu sözü verdik. Esasen 2023 hedeflerimizden biri olan Kanal İstanbul’u yapmakta geç bile kaldık. İstanbul Boğazı, yılda ortalama 45 bin geminin geçtiği günde 500 bin kişinin taşındığı üzerimizdeki yük ve insan trafiği baskısının her geçen yıl arttığı bir yer haline gelmiştir. Montrö’ye göre boğazdan geçen gemiyi engelleme hakkımız bulunmuyor. Kazaları önlemede yetersiz kalıyor. Şehrin iki yakası arasındaki deniz trafiğini engellemek de ekonomik ve sosyal olarak mümkün değil.”

Erdoğan: “İnşa maliyeti 75 milyar TL, Kanal İstanbul bünyesinde iki liman, bir lojistik merkez ve 7 köprü olacak”

Kanal İstanbul projesi kapsamında 2018 yılında Bakanlık tarafından yapılan sunuma göre projenin 20 milyar dolar maliyeti olacağı açıklanmıştı. Ancak bu seneki ÇED raporuna göre projenin maliyetinin 75 milyar TL olacağı açıklandı.

ÇED’in verdiği son rakamı dikkate alarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi alanlarında dünyanın en önde gelen uluslararası firmalarıyla çalışıldı. ÇED çalışmalarının tamamlanmasıyla bugünkü aşamaya gelindi. İnşa maliyeti 75 milyar lira olarak hesaplanan Kanal İstanbul bünyesinde iki liman, bir yat limanı, bir lojistik merkezi, 7 köprü, 2 ayrı raylı sistem hattı yer alacak. Kanal etrafında sadece 500 bin kişilik konut alanına izin verilebilecek. Buna rezerv alan da diyebiliriz. Bu 500 bin kişi İstanbul’a dışardan gelmeyecek. Görüldüğü gibi bu tüm unsurları ve boyutlarıyla iyi çalışılmış bir projedir. Öyle zincirleme yapmakla bunu engelleyemezsiniz. Projenin inşasında herhangi bir sıkıntı, sorun yaşamayacağımıza inanıyoruz.” diyerek proje maliyeti hakkında görüşlerini ifade etti.


prof gerçek

Prof. Gerçek: “Tahminim 32 milyar dolara mal olacak”

ÇED’in açıkladığı 75 milyar TL maliyet rakamına birçok kesimden tepki geldi. Birçok kişi bu rakamın doğru olmadığı ifade ediyor. Projeyle ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Haluk Gerçek, projenin açıklanan rakamın neredeyse iki katı kadar maliyeti olacağını söyledi.

Profesör Haluk Gerçek VOA Türkçe’ye konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Prof. Gerçek, “ÇED raporunun revizyondan önceki baskısında 20,7 milyar Amerikan doları olarak bir rakam vardı. Daha sonra değişik yerlerde 75 milyar TL telaffuz edildi. Bu tabii 20,7 milyar dolar kurunun hangi yılda alındığıyla ilgili olabilir. Projenin yüzde 60’ı kazı maliyetleri. ÇED raporunda verilen 1,3 milyar metreküp kazı miktarının çok daha üzerinde kazı hesaplanabiliyor. Çünkü bu işle ilgili yapılan ciddi çalışmalar var. Kazı miktarının 2,4 milyar metreküpe kadar çıkacağı söyleniyor. Kazı miktarı bu kadar artarsa ve kazı maliyeti toplam maliyetin yüzde 60’ı olduğunda toplam maliyet yüzde 60 artacak demektir. 8 tane İstanbul boğaz köprüsünden daha uzun köprü inşaatı söz konusu. Lojistik bir liman, lojistik merkez, Marmara konteynır limanı söz konusu. Benim tahminim ÇED raporunda verilen maliyetin iki katına yaklaşacağı şeklinde, 32 milyar dolar gibi bir rakam olabilir.” dedi.

Prof. Gerçek: “Ulaştırma Bakanlığı, Boğaz’dan geçen gemi sayısının nasıl artacağını açıklamıyor’’

Prof. Gerçek yaptığı açıklamada İstanbul Boğazı’ndan son 10 yılda geçen gemi sayısının azalmasına rağmen ÇED raporunda önümüzdeki 50 yılda boğazdan geçecek gemi sayısının % 75 artacağı yönünde olan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını da ifade etti.

Prof. Haluk Gerçek sözlerine şu sözlerle devam etti. “ÇED raporunda Boğaz’dan geçen gemi sayısın 2018’den 2072’ye kadar, 44 binlerden 76 bin seviyesine çıkacağı yazılı. Yani böyle bir değişimin olabilmesi, azalma trendinde olan gemi trafiğinde bu kadar büyük bir sıçrama yapabilmesi için çok önemli sosyoekonomik değişikler olması gerekir. Şu anda biliyoruz ki boğazda gemi trafiğine altenatif yeni yollar ortaya çıkıyor. Baltık üzerinde taşımalara başladı. Rusya, Kuzey Denizi’nde buzulların erimesiyle yeni yollar olduğu için taşıma oraya doğru kaymaya başladı. En önemlisi de boru hatları projeleriyle gerek gaz gerekse petrol taşımaları tankerle yapıldığından azalma oluyor. ÇED raporunda belirtildiği gibi bugünkünün iki katına nasıl çıkacağının açıklanması lazım. O açıklamayı biz istedik ama Ulaştırma Bakanlığı bunu bizimle paylaşmadı.”

haluk eyidoğan

“30 sene içinde yüzde 65 olasılıkla 7,2 büyüklüğünde deprem olacak, sen kanal yaparak riski arttırıyorsun”

Proje hakkında bir açıklama da Jeoloji uzmanı Haluk Eyidoğan’dan geldi. Eyidoğan İstanbul’da olabilecek deprem olaylarına dikkat çekerek proje için harcanacak paranın İstanbul’un konutlarında yenileme yapılmasına harcanması gerektiğini söyledi.

Jeoloji uzmanı Eyidoğan VOA Türkçe’ye verdiği röportajda proje hakkında şu sözleri kullandı. “İstanbul’un en son 2018’de Boğaziçi Üniversitesi tarafından deprem riskleri çalışması revize edildi. 2018 rakamlarına göre, İstanbul’da 40 bine yakın bina yıkılacak, 190 bin bina kullanılamaz hale gelecek, 500 bin hane barınma ihtiyacı duyacak, 1,5 milyon kişi barınma ihtiyacı duyacak. Sanayide, konutlarda çok ciddi hasarlar ortaya çıkacak. Nüfusun binde biri ile ikisi arsında ölümcül kayıplar var. Nerede olacak bu deprem? Küçük Çekmece açıklarında Orta Marmara fayında. Bu fay üzerinde 7,2 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Ne zaman? 30 sene içinde. Yüzde 65 gibi yüksek bir olasılıkla . Böyle bir tehlike varken İstanbul’un neye ihtiyacı olabilir? Mevcut yapı stokunun güçlendirilmesine, gerekirse yeniden yapılandırılması. Yani kentsel dönüşüm. Sen ne yapıyorsun? Risk dururken bir kanal yapıyorsun, riski arttırıyorsun.”Son Güncelleme: 18.01.2020 01:15
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler