22 Ocak 2020 Çarşamba 23:24
Kamu işçileri tediye ödeme tarihleri belli oldu mu? 2020 Ocak kamu ve taşeron işçi tediye ödemeleri ne zaman hesaba yatar?
Takip Et:

TEDİYE 2020 ÖDEME TARİHLERİ BELLİ OLDU MU?

Tediye kelime anlamı olarak ek ödeme, ikramiye anlamına gelmektedir. Genel ve katma bütçeli kamu kurumları, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan şirket ve kurumlar ve belediyelerde çalışan işçi statüsünde olan personele ücret sistemlerine bakılmaksızın her yıl için 52 gün baz alınarak hesaplanan ikramiye ödeneğidir. 

Taşerondan kadroya geçenlerde dahil olmak üzere şartları sağlayan tüm personellere verilecek olan tediyeler 4 taksit ile verilecek. İlk taksiti Ocak 2020’de verilecek olan ikramiyelerin diğer 3 taksiti Haziran- Ağustos- Aralık aylarında 13’er günlük tediye ödemeleri yapılacak. 

MADEN İŞÇİLERİNE TEK SEFERDE

Tediye ödemelerinin net tarihi henüz belli olmadı. Ocak ayı içerisinde yatırılması beklenen tediye ödemelerinin tarihi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. Ocak ayının son haftasında yatırılması beklenen tediyelerin ilk taksiti birçok personel tarafından sevinç ile karşılanacak. Tediye ödemesi alacak olan personeller bu ödemeleri 4 taksit şeklinde alacak. Ancak maden işçileri bu ödemeleri aralık ayında tek seferde almaktadır. Tüm çalışma hayatları yer altında geçen maden işçilerinin tediye hesaplamaları asgari ücretin 2 katı olarak hesaplanması gerektiği söylenmektedir. Taşkömürü ve linyit çıkarımında çalışan maden işçilerine 8.594 TL ilave tediye ödenmesi bekleniyor.

İLAVE TEDİYE NASIL HESAPLANIYOR? 

Linyit ve taşkömürü madenleri haricinde maden işçisi olarak çalışan işçiler ve diğer işçilerin ilave tediyeleri 4.297 TL olarak belirlenmiştir. İlave tediye ücretleri günlük ücretten hesaplanmaktadır. Personelin günlük çalışma ücreti ne kadar ise tediye ücreti de ona göre hesaplanmaktadır. Hiçbir izin, prim, evlilik, fazla mesai tediye ücretlerini artı ya da eksi etkilememektedir.

ASGARİ ÜCRETLİYE 913 LİRA

Tediye ödemeleri personelden personele farklılık göstermektedir. Günlük çalışma ücreti üzerinden hesaplanan tediye ücretleri aylık maaşınız ile orantılıdır. Yani günlük ve haliyle aylık maaşı fazla olan işçilerin tediye ödemeleri de fazladır. Kadroya geçen taşeron işçilere de verilen bu ücret, asgari ücret ile çalışanlar için 913 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tediye ücretleri işçiye ikramiye olarak verildiği için haciz işlemleri bu para üzerinde geçerlilik göstermemektedir. Yargıtay kararı ile güvence altına alınan bu paraya hiçbir şart altında haciz konulamaz. Tediye ödemelerini 4 taksit ile alacak olan asgari ücret ile çalışanlarında ilk taksitlerini Ocak ayı içerisinde almaları bekleniyor. 

VERGİ KESİNTİSİ YAPILIYOR

İkramiye niteliği taşıyan tediye ödemeleri SGK primine tabidir. Tediye ödemelerinden %15’lik SGK prim kesintisi yapılmaktadır. Ayrıca tediye ödemelerinden gelir vergisi de kesilmektedir. İşçilerin almış oldukları maaş ve vergi dilimlerine göre değişkenlik gösteren kesintiler, tediyenin hesaba yattığı gün hesaplanır ve tarafınıza bildirilir. 

KİM, NE KADAR ALACAK?

Brüt ücret: 2.943 TL / İlave tediye: 913 TL

Brüt ücret: 3.000 TL / İlave tediye: 929 TL

Brüt ücret: 3.500 TL / İlave tediye: 1.084 TL

Brüt ücret: 4.000 TL / İlave tediye: 1.239 TL

Brüt ücret: 4.500 TL / İlave tediye: 1.394 TL

Brüt ücret: 5.000 TL / İlave tediye: 1.548 TL


Son Güncelleme: 22.01.2020 23:24
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler