Kamu bankalarının, 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen yeni istihdam paketi yolda!

Kamu bankalarının, 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen yeni istihdam paketi yolda!

Kamu bankaları bir kez daha atağa geçti. Kamu bankalarının 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen yeni istihdam paketine dair yapılan tüm açıklamaları haberimizde bulabilirsiniz.

Kamu bankaları 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyen istihdama yönelik yeni bir pakete üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ve VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, Ankara Sanayi Odasının (ASO) Ela Quality Resort Otel'de gerçekleştirdiği "Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı"na katıldı.

Alparslan Çakar yaptığı açıklamada 3 kamu bankası olarak istihdama yönelik adımlar atacaklarını dile getirdi.

'10 ve üzeri işçi çalıştıran firmaları hedefleyeceğiz'

İstihdama yönelik yeni bir paketin yolda olduğunu dile getiren Çakar "Bu paket, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyeceğiz. Yine burada ödemesiz dönemler, makul vadeler olacak." Dedi.

Çakar, paketin fiyatlama açısından da cazip olduğunu, İVME finansmanı dışında ki tekstil, ayakkabı gibi sektörleri de kapsayacağını dile getirdi. Emeğin yoğun olduğu sektörleri de hedeflediklerini dile getiren Alparslan Çakar, "IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi... İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması. Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak." Diye konuştu.

'Bu sene kar yılı değil, ar yılı'

Anadolu Ajansında yayınlanan habere göre; Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay da banka olarak KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklı krediler başta olmak üzere KOBİ'leri desteklemeye devam ettiklerini dile getirdi.

Likiditeleri imkan verdiği sürece reel sektörü desteklediklerini söyleyen Tuncay "İmkanları zorluyoruz. Bu seneyi kar yılı değil, ar yılı olarak adlandırdık. İster konut ve ihtiyaç kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun fiyatlama son derece cazip. Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile beraber özellikle kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olacağız." Dedi.

Vakıfbank genel müdür yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi ise geçen yıl Türkiye’ye yönelik başlatılan “kur atağından bugüne kadar karlılığı bir yana bırakarak Türkiye bilançosuna odaklandıklarını söyledi. Kamu bankaları olaya el atmasaydı faizler %20-25’in altına düşmeyecekti.” Diyen Muhammet Lütfü Çelebi, "Karlılığı bir tarafa bıraktık. Biz de 4-5 milyar lira kar etmesini bilirdik. Üreten ve katma değer yaratanın yanında yer almayı tercih ettik." Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.