Kadınlar için yapılan şartlı doğum yardımı parası nasıl alınır?

Kadınlar için yapılan şartlı doğum yardımı parası nasıl alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk binlerce kişinin yüzünü güldürecek bir açıklamada bulundu. Bakan Selçuk kadınlara verilen yardımların miktarının artırıldığını açıkladı. Peki kadınlar için yapılan şartlı doğum yardımı parası nasıl alınır? İşte yardımları alabilmek için yapılması gerekenler…

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kadınlara yönelik olarak yapılan yardımların miktarının artırıldığını açıkladı. Bakan Selçuk açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“Şartlı doğum yardımını 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı kapsamında ödenen miktarı da 325 liraya çıkardık”

Şartlı Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı, gebelik yardımını alan ve doğumunu yetkili hastanelerde yapan kadınlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen tek seferlik bir nakit yardımdır. Bu yardım doğumun yetkili hastanelerde yapılması halinde 1 kerelik 75 TL, doğum kontrollerine düzenli olarak gidilmesi halinde gebelik süresi içinde aylık 35 TL, lohusalık döneminde ise düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde 2 kerelik 35 TL olarak verilmektedir.

Bu yardım koronavirüs tedbirleri bünyesinde 100 TL’ye yükselmiştir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yapılan Yardımlar

Eşi vefat eden kadınların ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları halinde aylık 275 TL olacak şekilde 2 ayda bir 550 TL maaş almaktadırlar.

Kaç Para Ödeniyor?

Daha önceden 2 aylık 550 TL olarak ödenen bu yardım koronavirüs tedbirleri bünyesinde 2 aylık 750 TL olarak verilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda aylık 100 TL fazladan yardım verilmeye başlanmıştır.

Eşinden Boşananlar Yardımdan Faydalanabilir mi?

Hayır. Resmi nikahlı eşin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Her Ay Yardım Yatırılıyor mu?

Bu yardım 2 ayda bir verilmektedir.

Eşi vefat edip, yeniden evlenen bayanlar yardım alabilir mi?

Eşi vefat etmiş ve sonrasında yeniden evlenmiş kadınlar Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan yararlanamamaktadırlar.

Eşi Vefat Eden Sonrasında Başkasıyla Yaşamaya Başlayanların Yardımı Kesilir mi?

Evet kesilir.

Sigortalı Bir İşe Başlayanlar Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlardan Yararlanabilir mi?

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabii olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanamamaktadırlar.

Günün kritik olayları hakkında kaçırmak istemeyeceğin paylaşımlar bu hesapta! Gursesgazetesi’uInstagram’da hemen takip et

Güncel haberler artık bir dokunuş uzağında! Facebook Grubumuza katıl, tüm haberleri anında öğren!