İşsizlik Fonunda Alarm

İşsizlik Fonunda Alarm

Nisan ayında 390 milyon lira açık veren İşsizlik Fonu, tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı. İşverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili olduğu belirtildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Erdoğan Toprak’ın hazırladığı, ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ raporda ilginç bilgilere rastlandı.

Nisan ayında 390 milyon lira açık veren İşsizlik Fonu, tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldı.
İşverene yapılan ödemeler fonun dengesinin bozulmasında etkili olduğu belirtildi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Danışmanı Erdoğan Toprak’ın hazırladığı, ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ raporda ilginç bilgilere rastlandı.

Bu yıl Nisan ayında fonun toplam geliri 3 milyar 90 milyon lira olduğu, gideri ise 3 milyar 480 milyon olduğunu belirten Sözcü'den Başak Kaya, Fon tarihinde ilk kez gelirler, giderlerin altında kaldığını, ay bazında İşsizlik Fonu, 390 milyon lira açık vermiş olduğu, İşsizlik Fonu'nun gelirleri yüzde 2 işveren primi, yüzde 1 işçi primi ve yüzde 1 devlet katkısı ile faiz gelirlerinden oluştuğunun altını çizdi.

“Nisan ayında İşsizlik Fonu'nun işçi ve işveren prim geliri 1 milyar 305 milyon lira, faiz geliri 1 milyar 263 milyon lira, devlet katkısı ise 439 milyon lira olarak gerçekleşti” denilen raporda, “81 milyon lira de diğer gelir kaydedildi. Fonun nisan ayı giderlerine baktığımızda ise 1 milyar 57 milyon lira işsizlik maaşı ödemesi, 1 milyar 344 milyon lira işverenlere yönelik teşvik ödemesi, 256 milyon lira iş başı eğitim programı ödemesi ve 746 milyon lira de meslek kurslarının ağırlığını oluşturduğu aktif iş gücü programları ödemesi gerçekleşti. Kısa çalışma ödeneği, ücret garanti fonu, yarım çalışma ve diğer giderlerin toplamı da 70 milyon lira civarında oldu” tespiti yıldı.

İşsizlik Fonu'nun toplam varlığının 130.2 milyar lira olduğu, fon giderleri, tarihinin en yüksek rakamına ulaştığı, iktidarın fon kaynaklarına el atmasıyla önümüzdeki dönemde açıklar ve kayıpların daha da büyüyebileceğinin iddia edildiği raporda, “Gelir-gider karşılaştırması yapıldığında İşsizlik Fonu aylık bazda ilk kez açık verdi. Bu tablonun asıl nedeni ise işverenlere yönelik teşvik ödemeleri oldu. İşsizlik maaşı ödemeleri hâlâ fon gelirlerinin üçte biri düzeyinde bulunuyor. 2018'de fondan işverenlere ödenen para 12.5 milyar lirayı aştı. Aynı dönemde işverenlerin İşsizlik Fonu'na ödediği prim miktarı ise 9.2 milyar oldu. İşverenler 9.2 milyar liralık prim ödemesi gerçekleştirip 12.5 milyar lira teşvik aldı” denildi.