İŞKUR'dan İşsizlere 2 Bin 30 TL İşsizlik Maaş Ödemesi

İŞKUR'dan İşsizlere 2 Bin 30 TL İşsizlik Maaş Ödemesi

İŞKUR işsizlikle mücadele eden vatandaşlara 2 Bin 30 Lira kadar ödeme yapacak. Fakat bu ödemeden faydalanmak isteyenlerin bazı şartlara sahip olması gerekecek. İşkur işsizlik maaşı için gerekli şartlar ve başvurucaklar için gerekli belgeler haberimizin devamında.

İŞKUR yeni işten çıkarılanlara dair, maaş yardımı vermekteydi. Bu çalışmada verilen işsizlik maaşı ile ilgili bazı gelişmeler yaşandı.

İşsizlik yardımında asgari ücrete bağlı olarak artış yapıldı. İşsiz kalan kişiler, asgari ücrete dayalı olarak verilen işsizlik maaşı alabilmek için İŞKUR’a başvuru yapabiliyorlar. İşsizlik maaşında da bir miktarda artış gerçekleşti ve asgari ücret oranındaki artış bu maaşa da yansıdı.

Kimler Başvurabilecek?

İşsizlik maaşı ile ilgili aranan esaslarda 120 gün sınırı vardı. Fakat bu sınır çok fazla mağduriyete yol açıyordu ve işten çıkarılan kişilerin bu maaşı alamamasına neden oluyordu, bu nedenle bu sınır yen bir düzenleme ile kaldırıldı. Bu koşulların kaldırılmasıyla birlikte işsizlik maaşında asgari ücret tutarında artış gerçekleşti. İşsizlik maaşına kendi rızası dahilinde olmayıp işten çıkarılan vatandaşlar başvuru yapabilir. İşsizlik maaşı alınabilmesi için sigortalı bir işte çalışmış olmak ve işten çıkarılmış olmak gerekir. Yani sigorta primleri yatırılmış bireyler, işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı 2030 Lira!

İşsizlik maaşına zam uygulandı ve güncel işsizlik maaşı 2030 TL olarak güncellendi. Bu maaşlar, kişilerin çalıştıkları esnada aldıkları maaş ödemesine göre artış gösterebiliyor. Yeni tarife hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için İŞKUR web sayfasını veya İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Bu yollardan gereken belgeleri teslim edebilir ve işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz.