İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? 2019 İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılacak? Hangi Durumlarda Maaş Kesilir

İŞKUR İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? 2019 İşsizlik Maaşı Başvuruları Nasıl Yapılacak? Hangi Durumlarda Maaş Kesilir

İŞKUR bünyesinde her sene ihtiyaç sahiplerine verilen işsizlik maaşı konusu bu yıl da merak ediliyor. İşsizlik maaşı 2019 yılında nasıl ödenecek ve kimler alabilecek? İşkur İşsizlik maaşı nasıl alınır? Başvurular nerden ve nasıl yapılabilir? İşsizlik maaşına dair merak edilen detaylar haberimizde...

Çalıştıkları işten mecburi bir şekilde ayrılan çalışanlar için verilen işsizlik maaşı merak konusu olmaya devam ediyor. İşsizler için vazgeçilmez derecede önemli olan bu maaş İŞKUR tarafından yatırılıyor. Maaşı alabilmek için nasıl başvuru yapılıyor ve nasıl alınıyor sizler için derledik.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Maaşın alınabilmesi için kanunlarca belirli şartlar aranıyor. Kanunda belirtilen ifadelere göre;

  • Çalışma istek, yetenek, sağlık durumu yeterli olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler
  • Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak şartıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

İhtiyaç sahipleri başvuruyu çeşitli yollardan yapabilirler. İstenen şartlara göre 30 iş günü içerisinden bir İŞKUR temsilciliğine veya intenette www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapılabilir. Ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ NE KADAR?

İşsizlik maaşı hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içerisindeki sigorta primi tarafından belirlenir. Prim günü ne kadar fazlaysa maaş da o kadar fazla oluyor.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik maaşı ödeniyor. Bunlara göre hesaplanan maaş miktarı da asgari ücretin brütüne endeksli olarak yüzde seksenini geçemiyor.

HANGİ DURUMLARDA MAAŞ KESİLİR?

İşsizlik maaşı bazı olumsuz durumlar neticesinde tamamen kesilebiliyor.

İŞKUR, işini kaybeden kişiye bir iş teklif eder ve çalışan haklı bir nedene dayanmaksızın işi reddederse maaş kesilir.

Kayıt dışı çalışanların da işsizlik maaşı kesilir.

Emeklilikten dolayı emeklilik maaşı almaya başlayan vatandaşların da işsizlik maaşı kesilir.

GEÇ BAŞVURU, AZ PARA

Maaşı almak isteyenlerin en 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuru yapması gerekiyor. Ayrıldığınız günden itibaren 30 gün içerisinde başvuru yapmazsanız maaş alamıyorsunuz. Ne kadar geç başvuru yaparsanız o kadar az maaş alırsınız.

İŞKUR’DAN İŞ İMKANI

İşsizlik maaşı sırasında bir iş bulduğunuz taktirde işsizlik maaşı kesiliyor. Yine o işten de çıkarılırsa kalan parayı da almaya devam ediyor. İŞKUR da bu süre içerisinde ihtiyaç sahibine iş imkanı sunabiliyor. İŞKUR iş bulursa çalışmak zorunludur. Eğer çalışmazsanız maaşınız kesiliyor.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY?

Primlerinize göre son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödeyene 6 ay, 900 gün prim ödeyene 8 ay ve 1080 gün prim ödeyene 10 ay maaş ödenmektedir.