İş arayanlara yeni meslek! Köpek dolaştırarak ayda 6 bin TL gelir

İş arayanlara yeni meslek! Köpek dolaştırarak ayda 6 bin TL gelir

Yoğun çalışma şartlarında olanların evlerinde besledikleri köpekleriyle ilgilenemeyenlerin imdadına yetişenler köpekleri gün içinde dolaştırarak aylık 6 bin TL'ye varan kazanç sağlıyorlar.

Şehir hayatı ve yoğun iş temposu hayvanseverlerin neredeyse kabusu. Özellikler köpek besleyenlerin gün içinde köpeklerini gezdirmeleri ve onların enerjilerini dışarıda atma istiyorlar. Bununla ilgilide yardımlarına bu işi yapanlar yetişiyor.

Köpekleri gün içinde 1-2 saat gezdirerek aylık yüksek kazanç sağlayanlar var. Köpek gezdiricileri olarak bilinen bu kişiler köpekeleri evden alıp dışarıda bir kaç saat dolaştırıyorlar. Aylık kazançları neredeyse 6 bin TL'yi bu bulan bu yeni mesleği yıllardır yapanlar mevcut.

Yaklaşık 4 yıldır Bostancı'da köpek gezdiriciliği yapan OnurKaravılkov, "Grafik tasarımcısıydım. Daha sonra mesleği bıraktım. Hayvanlarla daha iyi anlaştığımı gördüm. Bu işe de Doğru bilgiye nasıl ulaşabilirim? Bu işin mantığı nedir? Hayvanların özü nedir? diyerek başladım. Kendimi geliştirdim. Bu işte iyi olduğumu görünce grafik tasarımcılığını bıraktım. Bu işi yapmaya başladım. İlk başlarda zor oluyordu. Çok fazla yürümek zorundasınız. Köpek dolaştırmanın mantığı köpeğin enerjisini attırmak. Köpek arkadaşımı alıyorum, 1-2 saat gezdiriyorum, tabii siz de yürüyorsunuz. O yorulunca sizde yoruluyorsunuz. Ancak şu an 100'e yakın müşterim var" diye konuştu.

Son zamanların trend mesleklerinden biri haline gelen alan köpek gezdiriciliği, önemli de bir gelir kapısı oldu. Köpekleri seven herkesin bu işi çok rahat yapabileceğini söyleyen Hikmet Kaya, “Köpekleri gezdirmekte herhangi bir zorluk yaşamıyorum” dedi.

Köpekleri bir sabah birde akşam olmak üzere günde 2 kez gezdirdiğini belirten Kaya, “Belirli bir ücretimiz yok. Çalışma şartlarımıza göre aylık 5-6 bin lira kazanıyoruz. Bunun dışında başka bir iş yapmıyoruz. Sadece köpekleri gezdiriyoruz” diye konuştu.

4 yıl gibi bir süredir aktif olarak bu mesleği yaptığı söyleyen Gamze Pekçeçınar ise, "Hayvanları çok seviyorum. Kendi köpeklerim de var. Filmlerde köpek gezdirenleri görürdüm, ‘Ne güzel iş’ derdim. Kedi köpek oteli olan bir arkadaşım bana yönlendirdi, bu şekilde başladım. Köpeklerin ihtiyaçlarını, psikolojilerini iyi biliyorum” ifadelerini kullandı.