İkinci el araç alım fiyatlarında yaşanan artışın sebepleri

İkinci el araç alım fiyatlarında yaşanan artışın sebepleri

Son dönemlerde ikinci el araç fiyatlarında büyük bir artış var. Peki bu artışın nedeni ne? Bu sorunun cevabını sizler için derledik.

İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü Alper Konan son zamanlarda ikinci el otomobil fiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Alper Konan, araç sektöründeki distribütörlerin, yatırımcıların ve bayilerin senelerdir sektörde güven tazelemesine rağmen hepsinin küçülmeye gitmesinin piyasalara zarar verdiğini belirtti. İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü Alper Konan “Tecrübeli birçok kalifiye elemanın işine son veren otomotiv sektörünün öncü firmaları, karşılarında güçlenen tecrübeli KOBİ’lerin oluşmasına sebep oldu” şeklinde konuştu.

Şu sıralarda o firmalar KOBİ’lerin güçlenerek kurumsallaşmasını izlemek dışında bir şey yapamıyorlar. Küçüklü büyüklü çok fazla sıfır araç ithalatçısı, ikinci elden güven kazanacak kurumlar oluşmuş olmakla birlikte araç kullanan insanların kafasında yeni bir dönem başlattılar. Bu yüzden distribütör firmalarının yatırımları ve donanımları anlamında bir küçülmeye gitmeleri ve kendilerinde cesaret bulamayışları onları kötü bir vaziyete doğru sürükledi.

“Araç yatırımcıları artık sadece müşteri talebi ve kapora sistemi ile otomobil siparişi verebilmekte”. İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü Alper Konan şimdi ise kendi isimlerini kaybetmemek adına otomobil üreticilerinin araç üretmediğini duyurdu. İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü “Salgın süresi araç sıkıntısı yaşatıyor gibi konuların arkasına sığındıklarını ve en kısa zamanda eski durumlarına döneceklerini iddia ediyorlar” sözleri üzerine “peki soruyorum bu sorunlar salgından önce yok muydu?” sorusunu sordu.

Araç yatırımcıları artık sadece müşteri talebi ve kapora sistemi ile araba siparişi verebiliyorlar. Eskiden olduğu gibi yüzlerce metrekarelik alanda yüzlerce sıfır arabayı kimse istemeden dizip sürüm satışı ve az kar oranlı bol kampanya marka rekabeti yapmış olan şirketler servis sözleri ile yatırımcı olan distribütörler nerede? O büyük firmaların eski şan ve şöhretlerine kavuşması uzun bir süre alacak ve kaybettikleri piyasayı ikinci el arabalar ile fırsat kovalayan KOBİ’leri suçlamak doğru değil.

İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü Alper Konan “Fiyat artışları neye göre yükseldi, sadece sıfırla ikinci el arasındaki geniş açı normal seviyelere gelmiştir. Bu da sıfır araç fiyatlarının yüksek seviyelerde seyretmesidir. Tabi ki bu saatten sonra ikinci el satış yapan KOBİ’ler şehir dışına alınsın, çoğuna yetki belgesi verilmesin. Ağır şartlar sunulsun ki kaybettiğiniz pazarı cesaret edemediğiniz yatırımı iftiralarla bir takım acımasız hamlelerle geri kazanmaya çalışın ve birçok ikinci el firmaların önünü kesin. Şu an bütün büyük bayilerin sıfır showroomlarında neden ikinci el araçlar var? Çünkü o pazarı da istiyorlar. Bu bayiler sıfıra daha çok yönelmedikçe ilerde bunun sıkıntısını daha çok çekeceklerdir.” Açıklamasını yaptı.

“Eğer doğru öngörü yapamazsanız siparişleriniz doğru bir şekilde veremezsiniz.”

Son zamanlarda meydana gelen olaylar ile ilgili olarak ülkemizde matematiksel olarak öngörüde bulunmanın çok zor olduğunu belirten İstanbul Galericiler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Parkgaraj Genel Müdürü Alper Konan, “İşte bu öngörüsüzlük bir otomotiv yöneticisi adına en kötü durumdur. Çünkü, doğru öngörü yapamazsanız, siparişlerinizi doğru veremezsiniz. Bu da talep olduğunda elinizde araç olmamasını getirir.” dedi.

Geçtiğimiz son 5 senede sektörün en büyük sorunlarından birinin matematiksel olarak öngörü yapamamak olduğunun altını çizen Konan, “Distribütörlerin siparişlerinde korumacı şekilde davranmaları durumunda gelecek yıllarda tekrar böyle bir sorunla karşılaşılabileceği aşikâr.” açıklamalarını yaptı.