İhtiyaç sahiplerinin 87 TL elektrik faturası ödemesi devletten! Elektrik faturası yardımı ne kadar süreyle verilir?

İhtiyaç sahiplerinin 87 TL elektrik faturası ödemesi devletten! Elektrik faturası yardımı ne kadar süreyle verilir?

Ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs salgını sebebiyle birçok vatandaş parasal sıkıntılara girmiş durumda. Bu durum karşısında devlet yapmış olduğu yardımlara yenisi ekleyerek, fatura desteği yapacağını geçtiğimiz günlerde açıkladı ve sonrasında vatandaşlar Devletten 87 TL Elektrik Faturası Yardımı Kimler Yararlanacak? Sorusu araştırmaya başladı. İşte verilen yardım hakkında tüm ayrıntılar.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından yardıma muhtaç kimselere yapılacak destek paketleri hayata geçiriliyor. Bu çerçevede, yapılan bu yardımlardan bir tanesi de elektrik fatura karşılanması oldu. Devlet tarafından maddi sıkıntıda olan vatandaşların elektrik faturalarının 87 TL miktarındaki bölümü karşılanacak. Bu yardımı kimlerin alacağı hakkında bilgiler yazımızın devamında.

Devletten 87 TL elektrik faturası yardımı kimler yararlanacak?

Devlet, farklı alanlarda vatandaşa yardımlarını vermeyi sürdürüyor. Çoğu yardıma muhtaç kişilerin, barınma, giyinme, maddi ve yiyecek tarzı ihtiyaçları için yardımlar yapmakta. Son zamanda ise elektrik faturalarının ödeneceği haberi geldi.

İhtiyaç sahiplerinin elektrik faturası ödemesi devletten

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı, yardıma muhtaç olan kişiler için faturalarını ödeyecek yardım paketleri düzenledi. Parasal sıkıntı içerisinde olan kişilerin her ay gelen elektrik faturalarının 87 TL miktarı devlet karşılayacak.

Elektrik fatura ödeme desteği, gelen her aylık elektrik faturası üzerinde uygulanacak. Maddi sıkıntılar çeken vatandaşların 100 TL’lik elektrik faturası bulunuyorsa, devlet tarafından verilen ücret sonrasında vatandaşa 13 TL miktarında bir ödeme kalıyor.

Devletten 87 TL elektrik faturası yardımı kimler yararlanacak?

Devlet tarafından karşılanan 87 TL’lik elektrik fatura ödemesinden yardıma muhtaç aileler yararlanacak, ancak bu yardımı alabilmek için belirlenen bazı şartlara uyum sağlamak gerekmekte. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu kapsamında devletten 87 TL değerinde yardıma hak kazanan kişiler şöyledir;

  • 65 yaşını doldurmuş muhtaç durumda olan kişiler
  • Kimsesiz kişiler
  • Hane içimdeki kişi başına düzen geliri net asgari ücretin 3/1 inden az olan haneler
  • Devletin verdiği sosyal yardımlardan düzenli olarak faydalanan kişiler

Devletten 87 TL elektrik faturası yardımı nasıl yapılacak?

Devlet tarafından 87 TL değerindeki yardımdan faydalanabilmek için başvuru işleminde bulunulması şart değildir. Elektrik fatura ödemesi desteğinden yararlanmak için bütün yardıma muhtaç kişiler her ay boyunca düzenli olarak sosyal yardımlar genel müdürlüğünün bütünleşik sosyal yardımlar bilgi sistemi içerisinde paylaşmaktadır.

Bu yardımdan yararlanabilen kişiler T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu kimlik belgesi ve elektrik faturasıyla en yakın ptt şubesinde gitmelidir. Elektrik faturası miktarı ne kadar olursa devlet bu tutarın 87 TL lik kısmını ödeyecektir.

Devletten elektrik faturası ödeme yardım miktarı nedir?

Devlet tarafından elektrik faturası ödeme destek miktarı şöyle sıralanabilir.

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh karşılığı 87 TL
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh karşılığı 87 TL
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh karşılığı 87 TL
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı 87 TL

Devletten 87 TL elektrik faturası yardımı ne kadar süreyle verilir?

Devlet tarafından yapılan bu elektrik faturası yardımı her ay boyunca düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Devlet her ay elektrik faturası miktarının 87 TL sini öder. Maddi durumu iyileşene kadar devlet bu yardımını sürdürecektir. İhtiyaç sahibi kişinin eğer parasal durumu iyiye giderse, bu yardım otomatik olarak kesilecektir.