07 Mart 2020 Cumartesi 19:55
İcradan araba nasıl alınır? İcradan satılık araba almanın şartları ve masrafları
Takip Et:

Ulaşım ihtiyacı olan kişiler insanların bir yerden bir yere gitme isteğinden doğuyor. Ulaşımın sağlanabilmesi konusunda özel araçlar, taksiler, toplu taşıma aracı, şehirlerarası veya uluslararası aracı kullanılıyor. Ulaşımda konfor ve hız ihtiyacı pek çok kişi toplu taşıma yerine kendilerine özel araç satın almaya yöneltiyor. Özel araç satın almanın çok sayıda yolu bulunuyor. Birikiminiz var ise nakdi ödeme yaparak arabanızı satın almanız mümkündür. İkinci el araba satın alabilmek isteyenler için ticaretin yapıldığı araba pazarı bulunuyor fakat ikinci el araba satın almanın bir diğer yolu icradan araba satın alımlarıdır.

İcra ve haciz işlemleri, borç-alacak ilişkisinden doğan işlemlerdir. Alacaklı kişiler veya kurumlar, borcun ödenmemesi halinde borçluyu icra makamlarına şikayet edip icra takibi başlatılmasını talep etme hakkı bulunuyor.  Borçlunun alacaklıya borcu resmi olarak tespit edilir. Borçlunun borcunu ödemediği süre içerisinde resmi makamlar tarafından ihtaname gönderilir. İhtanameye karşın tanınan süre içerisinde borç ödenmez ise borç karşılığına denk gelecek tutarda mal varlığına el konulur.

İlk olarak mal varlığı tespit edilir ve borca denk tutarda mal varlığı haczedilir. Hacze konu olan mal varlıkları arasında araçlar da bulunuyor. Borçlu kimse borcunu ödememesi halinde hakkında icra işlemi başlatılırsa ve borcunu ödememe konusundaki ısrarını sürdürürse borcun tutarına karşılık geldiği takdirde arabaya el konulabilir.

İcradan araba nasıl alınır?

Borç ve alacak ilişkilerinde borçlu taraf alacaklıya olan borcunu ödememesi halinde alacaklı kişi veya kurum borcun temin edilebilmesi için İcra Müdürlüklerine başvurma hakkı bulunuyor. Bu durumda borçlu hakkında icra takibi başlatılır. Borçlunun yasal olarak borcu belirlendikten sonra mal varlığı tespit edilir ve borca karşılık gelecek tutarda mal varlığına el konulacaktır. Bu işlem ise yasal olarak hacizdir.

Borcunu ödeyemeyen borçluların arabası İcra Müdürlüğü tarafından haczedilir. Hacze konu araba, İcra Müdürlüğü tarafından satışa çıkarılır ve alacaklıya borcun ödenmesi sağlanır. Aracın satışa çıkarma işlemleri ihale yoluyla gerçekleşir. İhale süreci haciz işleminde uygulanan arabanın satışa çıkması konusunda ihale duyurusunun yayınlanmasıyla başlar.

Yayınlanan duyuruda ihaleyle ilgili ayrıntılar bulunuyor. İhalenin yapılacağı gün ve saat, ihale yeri, ihaleye konu aracın niteliği gibi çok sayıda ayrıntıya bu ilanlara ulaşmanız mümkündür. İhale tarihinin gelmesi halinde ihalenin yapılacağı yere gidip bizzat ihaleye katılabilir veya avukat, eksper gibi profesyonellerle de çalışabilirsiniz. Beraber çalıştığınız kişiler sizin adınıza ihale sürecini yürütür. İhale başlamadan en geç 30 dakika öncesinde ihaleye katılmanız için başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekir. İcrada arabayı satın alabilmek için ihaleye girmek için ihale vaktinde kimliğiniz ve ihale için belirtilen teminat tutarını yanınızda bulundurmanız gerekir.

Teminat ücretini elden yatırmanız halinde iadesi derhal gerçekleşirken, bankaya yatırırsanız iade süreci 1-3 iş günü arasında değişir. Klasik yöntemin dışında online olarak araba ihalesine katılmanız mümkündür. Adalet Bakanlığı’nın icra malları e-satış portalı adlı intenet sayfasıyla ihaleleri görüntüleyebilirsiniz. Teminatınızı Vakıfbank aracılığıyla yatırarak ihaleye fiziksel olarak da katılarak teklifinizi sunabilirsiniz.

İcradan araba alma şartları nelerdir?

İcradan araba satın alabilmek için ihale sistemi bulunmaktadır. İhale sisteminde icraya çıkan arabalar için ihaleler düzenleniyor. İhaleler, satış duyurusunun yayınlanmasıyla başlar ve en yüksek teklifi veren kişiye satış gerçekleşir. İhale vaktinde ihalenin yapılacağı yere gidip katılabilir, online teklif vererek de ihaleyi kazanabilirsiniz. İki seçenekte de icradan araba satın alabilmek için ilk şart 18 yaş sınırını geçmektir. Yaş şartını sağlayan herkes icradan araba alma konusunda ihaleye katılma hakkı bulunuyor. İhaleye katılabilmek için başvurularda beyan edilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. İhaleye katılıp icradan araba satın almak isteyen kişinin nüfus cüzdanını ihale günün yanında bulundurması gerekir. Adalet Bakanlığı, ihaleye katılabilme konusunda katılımcıların maddi gücüne dair şart sunuluyor.

İcradan araba satın alma riskleri nelerdir?

İcra takibine alınan haciz uygulanan arabalara devlet tarafından el konulur. Devlet, borcunu ödememiş borçluların adına arabanın satışını gerçekleştirip borcu alacaklıya ödemekle mükelleftir. Borcu ödemeyen çok sayıda kişinin mal varlığına bu sebeple haciz uygulanır. İcrada hacizli araçlar, başkası tarafından kullanılan ikinci el diye tabir edilen araçlardır. İcradan araba satın alabilmek, arabanın kullanımına göre değişir. Piyasada araçların fiyatıyla ihaledeki arabanın fiyatını karşılaştırmanız gerekir. İcradaki araba ne kadar yıpranırsa veya eskiyse fiyat da ona göre daha düşük olur.

Aracın umduğunuz gibi çıkmaması halinde yasalarla belirlenen gün ve saatlerde arabanın bulunduğu otoparka giderek aracı inceleyebilirsiniz. İcradan satın almayı düşündüğünüz aracın borcu olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

İcradan araba almanın masrafları nelerdir?

Araba almak, ücretin miktarı zorlayıcı olabiliyor. Devletin satmış olduğu ikinci araçlar, icra yoluyla haczedilir. Borcunu ödeyemediği için alacaklının şikayet ettiği borçlunun mal varlığına borcu oranında devlet el koyar. İhaleler katılarak icradan araba satın alınabilmesi için yalnızca teminat bedeli ödenmelidir.


Son Güncelleme: 07.03.2020 19:55
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler