İBB yardım çeki başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

İBB yardım çeki başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara farklı alanlarda yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlardan birisi ise İBB Yardım çekidir. Yardımdan faydalanmak isteyen kişiler "İBB Yardım Çeki Başvurusu nasıl yapılır?" sorusunun yanıtını merak etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara pek çok yardım sağlamaktadır. Bu yardımlardan birisi de yardım çeki olarak karşımıza çıkmaktadır. Yardım çekleri temel ihtiyaç malzemelerinin alınmasında vatandaşlara kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle gıda ihtiyaçlarının sağlanması için vatandaşlara sunulan yardım çekleri uzun yıllardır maddi sıkıntılar çeken vatandaşlarla buluşturulmaktadır.

Geçmiş yıllarda yardım kolisi olarak verilen yardım şimdilerde marketlerde geçerli yardım çeki şeklinde uygulanmaktadır. Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar bu yardım çekleri ile market alışverişlerini yapabilmektedir. Yardım kartı olarak da bilinen yardıma başvurular pek çok şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB'nin sağladığı yardım çekine başvurular ilk olarak Muhtarlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kadın Koordinasyon Merkezlerinden yapılabilmektedir. Ancak korona virüs sebebi ile direkt başvuru yapmak yerine telefon ya da intenet üzerinden başvuru yapmak gerekmektedir. İntenet üzerinden başvurular https://sosinc.ibb.gov.tr/ adresinden yapılmakta, telefon ile başvurular ise 0212 444 00 93 ya da 153'ü arayarak gerçekleştirilebilmektedir.

İBB Yardım Çeki Başvurusundan Kimler Yararlanabilmektedir?

Yardım çeki maddi sıkıntılar çeken vatandaşlara sağlanmaktadır. Özellikle eşi vefat etmiş olan, gelire sahip olmayan, evde aile bireylerine bakmakta zorlanan vatandaşlara, sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan ve maddi varlığı bulunmayan kişiler yardımdan faydalanabilmektedir. Başvuru yapan ve yardım çeki almaya uygun görülen kişilere yardım çeki verilmektedir. Yukarıda sıralanan özelliklere sahip olmayan kişiler ise yardım çekinden faydalanamazlar. Başvuru sonuçlarının açıklanması 6 ayı bulabilmektedir. Sonuçlar açıklandıktan sonra 3 gün içinde yardım çeki sahibine verilmektedir.

Yardım çekleri, Migros, Carrefour, Rammer, Kim, Çağrı, Happy, UCZ, Happy Center, Şok marketlerinde kullanılabilmektedir. Yardım çekleri yalnızca bu marketlerde geçerlidir. Yardım çekleri ihtiyaca göre 50 TL'lik 100 TL'lik ve 150 TL'lik şeklindedir. Yardım yapılacak kişiye ilk yardım 200 TL, diğer yardımlar ise bu üç miktardan birisi olarak yatmaktadır.