Hurda Araç ÖTV İndirimi Sıfır Araç Alımında 15 Bin Liraya Çıkıyor

Hurda Araç ÖTV İndirimi Sıfır Araç Alımında 15 Bin Liraya Çıkıyor

Araç markalarından hurda indirimi müjdesi! Sıfır araçta hurda indirimi: Hurda indirimi 15 Bin TL olacak

Geçtiğimiz günlerde TBMM'ye sunulan yasa teklifinde, hurda araçta ÖTV indiriminin 15 bin liraya çıkarılması öngörülüyor. Bu indirim daha önce 10 bin liraydı.

Son dönemlerde ülkemizde yaşanan ekonomik krize bağlı olarak otomotiv sektöründe büyük bir durgunluk yaşanmaktadır. Bu olumsuz havayı dağıtmak adına TBMM'ye bir kanun teklifi götürüldü. Götürülen kanun teklifinde ÖTV indiriminin 15 bin liraya çıkarılması öngörülmektedir.

Yasa teklifini meclise sunan Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklif ettikleri yasayla alakalı aöıklamalarda bulunarak detaylarını verdi. Verilen teklife göre sıfır araçlarda uygulamaya konulan hurda araç ÖTV indiriminin 15 bin liraya çıkarılması düşünülüyor. Bu düzenlemeyle birlikte üzerinde kara bulutların bulunduğu otomotiv sektörü de canlandırılacak.

16 YAŞIN ÜZERİNDEKİ OTOMOBİLLERE UYGULANACAK

otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonları gibi araçlarınız varsa ve bu araçlarınız 16 yaşın üzerindeyse bu aracınızı trafikten sildirmeniz gerekiyor. Ardından bu aracı imha merkezine teslim edeceksiniz. Sonrasında aynı cinsten sıfır araç aldığınız taktirde bu araç için 15 bin liralık Hurda araç ÖTV indirimi kazanacaksınız.

TEŞVİKLER ARTIRILDI

Daha önce 10 bin TL olan bu teşvik, yeni düzenlemeyle 5 bin lira daha artarak 15 bin TL olacak.

KÖPRÜLERE OLAN CEZA BORCU SİLİNECEK

20 maddeden oluşan kanun teklifini özenle hazırladıklarını dile getiren Muş, ''Teklifte, toplumda beklenti oluşturan belli başlı önemli konular var. Milletimizin ihtiyaç duyduğu bazı alanlarda düzenlemeler yapıyoruz." diye konuştu. Bu teklifle birlikte İstanbul Galata Üniversitesi adında yeni bir üniversite kurulması da var.

Madencilik hakkında da konuşan Muş, "Teklifle, fiyat düştükçe bu destek mekanizması artacak. Bu destek mekanizması, fiyatların yüksekliğine göre otomatik bir şekilde sağlanacak desteği ayarlayacak. Uluslararası ya da Türkiye'deki piyasalarda kömür fiyatlarının düşüşüne bağlı olarak destek oranımız artacak." ifadelerini kullandı.

Muş, konuşmalarına şu şekilde devam etti: "15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden hatalı geçişlerin cezalarının affını da öngören teklifi TBMM Başkanlığına sunduk. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yapılan geçişlerde, oradaki uygulamalardan kaynaklı hatalardan dolayı sürücülerin yaptığı geçişlerden kaynaklanan cezalar vardı. O cezaların da affına yönelik bir düzenlememiz teklifimiz içinde bulunmaktadır. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden yapılan hatalı geçişlerin, kanun yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla affedilmesini teklif ediyoruz" diye konuştu.